Saturday, Jan 18, 2020

Uzunlar kebap pendik sahilUzunlar Kebap Pendik Sahil yolu şubesi, Pendik Green Park Otel’in hemen karşısında Pendik sahilde yer alıyor.
Uzunlar Kebap’ta sizleri cezbedecek ve müdavimi olmanızı sağlayacak lezzetler daha masanıza oturur oturmaz gelmeye başlıyor. Siparişinizin akabinde masanıza iştah açıcı acılı salata, sıcacık parça lavaşlar, közlenmiş domates ve biberler sunuluyor.

Cafe PalasCafe Palas her yanı camlarla çevrili açık ve kapalı iki mekanın bütünleşmesi ile oluşmuş ferah bir mekan. Duvar diye bir kavram yok gelen görüntüde.
Dış tarafta sigara içilmesine ve kapalı tavan olmasına rağmen hava berrak ve temiz.
Derken kumandaya dokunur personel dış kuşak tavanı açılır ve hava temizlenir ve tekrar kapanır tavan brandası. Bu konuda hassas bir mekan herkesi rahatlatan bir hassasiyet ve oldukça ferahlatan bir uygulama.

Önce Menengiç kahvesini çok önerdi herkes, dinledim ve inanılmaz bir lezzet ile karşılaştım. Bu lezzeti yaşamadan, tatmadan anlatmak çok zor.

topkapı sarayıKadıköy’den vapura binince hemen karşınızda tüm ihtişamı ile Eminönü’ye gidene kadar size eşlik eden  Topkapı Sarayı, İstanbul’un fethi sonrasında Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’a ve Osmanlı Devletine kattığı nadide eserlerdendir. Zamanla büyümüş ve gereksinimlere göre eklemeler de yapılmıştır.
1460-1478 yılları arasında yapılan Topkapı Sarayı, Padişahların, Sultanların evi, devletin yönetim ve eğitim merkezidir. Şehzadeler burada eğitilir, Devlet de buradan yönetilirdi.

istanbul atatürk müzesi1.Dünya Harbi bittikten sonra İstanbul’a gelen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Pera Palas gibi birkaç geçici ikamette kaldıktan sonra kız kardeşi Makbule Hanım ve annesi Zübeyde Hanım ile birlikte bugün Şişli ilçesi sınırlarındaki Halaskargazi caddesinde bulunan Oseb Kasabyan’a ait olan 3 katlı evi kiraladı. Aralık 1918 ile 16 Mayıs 1919 tarihleri arasında Atatürk’ün kaldığı bu ev milli mücadelenin ve Türkiye Cumhuriyetinin de ilk adımlarının atıldığı, planların yapıldığı önemli bir karargahtı.

İlk katını yaverine veren Atatürk, ikinci kattını da çalıma ve toplantı odası olarak düzenlemiş, en üst katı ise annesi Zübeyde Hanım ile kardeşi Makbule Hanım için uygun görmüştü.

İstanbul'da gezerken artık saatlerce trafik, otobüs v.s. sıkıntısı çekmeden İstanbul'u gezebileceğiz. Üsküdar - Sirkeci arasındaki mesafeyi 4 dk. - Söğütlüçeşme - Yenikapı arasındaki mesafeyi 12 dk. gibi kısacık bir süreye indirgeyen Marmaray sayesinde İstanbul Tarihi Yarımadaya kolayca ulaşım sağlanabilecek. Asya ile Avrupa kıtalarını ilk kez Tüp

Devamı...

Ovalı konya mutfağıUzun yıllardır keyifle yediğimiz ancak son yıllarda fazlaca ön plana çıkan yemeklerden biri de etli ekmek. Kartal Köprüsünü E-5’ten Ankara yönüne doğru giderken biraz geçince sağ tarafta Ovalı Konya Mutfağı tabelasını ve kocaman ihtişamlı içerisini tamamen gösteren kocaman camlı binayı görünce aklıma etli ekmek düştü ve Ovalı Konya Mutfağının ziyaret edilmesi gerektiğini anladım.

süleymaniyeKanuni Sultan Süleyman, Dünya’nın Muhteşemi ve Osmanlı’nın ise Kanunisi yaptırmak istediği camii için Mimar Sinan’ı görevlendirdiğinde İstanbul’un siluetine böylesine bir damga vuracağını düşünür müydü bilinmez ancak, Mimar Sinan bu eseri bitirdiğinde Süleymaniye Camii için kalfalık eserim diyecekti.
1557 yılında yapımı tamamlanan Süleymaniye Camii, Hamam, Dükkan, Kervansaray, Okul, Kütüphane ve Aşevi’nden oluşan bir kompleksin parçasıdır.
Osmanlı’nın en görkemli döneminde inşa edilen Süleymaniye Camii Osmanlı mimarisinin

Yeşilçay ve Göksu ırmakları arasında bulunan ve 3 km'lik sahil şeridine sahip olan İstanbul'un doğa harikasıdır Ağva. Medeniyetlere ev sahipliği yapan ve iki nehir arasındaki ülke anlamına gelen Mezopotamya gibi bereketli toprakları vardır. İstanbul'a yaklaşık 100 km uzaklıktaki Ağva, yeşilliklerin kıyısında masmavi denizi yanı sıra 11 Gölleri

Devamı...

11 leblonBrezilya gezisi sırasında başlayan ve Asmalı Mescit’te tropik bir serüvene dönüşen 11 Leblon, kurucusunun Brezilya’da en değerli yer anlamına gelen bölgeye hayranlığı sonrası İstanbul’daki mekanına Leblon adını vermeye karar verir.
Dekorasyonda da yine Brazilya’nın Leblon bölgesindeki dar sokaklardan ilham alınır. Mekanın içi de dar sokaklar gibi buna da tuğla duvarlar başka bir hava katmış.
11 Leblon’da bir de gurme odası mevcut, çeşit çeşit et ve peynirin tadına bakıp dilediğiniz içeceği damak tadınıza uygun et ve peynirlerle birleştirmek sizin

"Louis Marie Julien Viaud" adını duyunca ilk tepkiniz, şu anda kaşlarınızı hafif çatıp okumaya devam edişiniz olsa gerek. Başlıkta Pierre Loti okudum ama yanıldım mı ki diye düşüneceksiniz. Hayır Yanılmadınız. Pierre Loti Tepesini Pierre Loti yapan isimle başlamak istedim bu Haliç'in balkonu diyebileceğimiz güzel manzaraya. Eyüp Sultan

Devamı...