İstanbul’daki Mezopotamya Ağva

by İSTANBUL'DA GEZ !

Yeşilçay ve Göksu ırmakları arasında bulunan ve 3 km’lik sahil şeridine sahip olan İstanbul’un doğa harikasıdır Ağva.
Medeniyetlere ev sahipliği yapan ve iki nehir arasındaki ülke anlamına gelen Mezopotamya gibi bereketli toprakları vardır.
İstanbul’a yaklaşık 100 km uzaklıktaki Ağva, yeşilliklerin kıyısında masmavi denizi yanı sıra 11 Gölleri ve Hacıllı Şelalesi ile bir çok doğa güzelliğini bünyesinde barındırır.
Denize girmek için Kadırga ve Kilimli koyları aynı zamanda piknik yapmak için de uygundur. Bu koyların dışında sadece denizden ulaşılabilen koyları da mevcut.
Bu güzelliklerden Kilimli koyu, Saklı Göl ve Gelin kayası mutlaka görülmesini tavsiye ettiğim yerlerdir.

Ağva’da size bir başka önerim de sabah Ağva yolundaki piknik alanlarından birinde kahvaltı ile başlamak çok mantıklı. Güne yemyeşil ve oksijeni bol bir havada başlayarak enerji doluyorsunuz. Kahvaltı sonrası nehirde kısa bir tekne gezintisi deniz öncesi yediklerinizi sindirmeniz için size zaman kazandırırken doğa ile baş başa kafa dinleyeceksiniz.
Ağva’da denizin keyfini Karadenizi kucaklayan koylarda çıkarttıktan sonra dönüş yolunda mutlaka sağlam bir mangal yaparak iştahınızı açan yeşilliklere veda edebilirsiniz.

Yok ben Ağva’da birkaç gün geçirmek isterim diyorsanız Ağva otel ve pansiyon bakımından oldukça zengin bir belde. Konaklamanız için bir çok yer bulabilirsiniz. Böylece Ağva’yı her şeyi ile göremedim aklımda kaldı derdiniz de olmaz 🙂

Tarihinde Hititler, Frigler, Bizans, Roma, Cenevizliler ve Osmanlı egemenliği altında bulunan Ağva beldesi Şile ilçesine bağlıdır.

Tertemiz havası ile İstanbul’un kalabalığı ve gürültüsünden uzaklaşmak, kafa dinlemek için biçilmiş kaftan olan Ağva’ya gelirken yanınızda mutlaka fotoğraf makinenizi de bulundurun.

Ağva ulaşım bakımından da oldukça rahat bir konumda; Şile yolunu takip ettikten sonra Şile’den sahil yolunu takip ederek imrenli ve kabakozu geçtikten sonra Ağva sizi bekliyor olacak.
Üsküdar’dan ve Ümraniye’den sık sık kalkan Şile-Ağva otobüsleri ile de Ağva’ya ulaşmanız mümkün olacak.

İstanbul’un yanı başında bir tatil keyfi istediğiniz de Ağva her mevsimde sizleri ağırlamak için hazır bekliyor olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.