İstanbul’da Gezi Rotası – 1

by İSTANBUL'DA GEZ !

İstanbul’da Gezilecek Yerleri kolay bir şekilde zamandan ve paradan tasarruf ederek daha ekonomik bir şekilde gezmenizi sağlaması amacıyla sizler için oluşturduğumuz İstanbul’da Gezi Rotası‘nda asıl amaç İstanbul’da Gezilecek Yerleri bir gruplama yaparak yakınlıklarına göre rotalara ayırarak hem zamandan hem de paradan tasarruf etmenizi sağlamaktır.

İstanbul’da Gezi Rotası yazı dizisine başlamadan önce İstanbul’da hayatınızı kolaylaştıracak gerekli ulaşım hatlarını ve hizmetlerini öğrenmek için aşağıdaki bilgi almak istediğiniz hizmete tıklayınız.
(Metro – İETT Nasıl Giderim?İETT İstanbul Ulaşım Rehberi – Ulaşım Haritası

İstanbul’da Gezi Rotası – 1 –

İstanbul’da Gezilecek Yerler denince akla ilk gelenlerden başlayarak “İstanbul’da Gezi Rotası” yazı dizisine başlıyoruz.

Kadıköy’den Eminönü – Karaköy vapuru ile bir İstanbul klasiği yaşayarak İstanbul’da Gezilecek Yerleri boğazın serin sularından karşıya geçerken güzel bir özetle görmek keyifli olacaktır. İstanbul’un birleştirdiği iki kıta arasında, İstanbul Boğazında yapılan vapur yolculuğu sırasında vapurlara eşlik eden martılara simit atmak da artık bir İstanbul ritüeli haline geldi. Bu keyfi de mutlaka yaşayın 🙂 İstanbul’da Gezilecek Yerler listesinin vazgeçilmez parçalarından olan  Kız Kulesini, İstanbul Boğazını, Galata Köprüsünü, Galata Kulesini ve Topkapı Sarayını güzelce izleyebilirsiniz. Kışın vapurda sahlep veya çay nasıl içinizi ısıtıyorsa, yazın taze sıkılmış meyve sularıyla keyifle serinleyeceksiniz.
Eminönü vapuru inişinizde hemen karşınızdaki Mısır Çarşısını görmek için sadece alt geçidi geçmek gerekli. Eminönü Yeni Cami, Büyük Postane, Sirkeci Tarihi Gar ve yukarı doğru giden tramvay yolunu takip ederek Gülhane parkı, Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya ve Sultanahmet tek seferde görüp keyifli bir gezi yapmanızı sağlayacaktır. Ayasofya’nın hemen arka tarafındaki görkemli Saltanat Kapısı (Bab-ı Hümayun) sizi Topkapı Sarayına kavuşturan müjdeci olarak karşınızda olacaktır.
Eminönü’nden bu bahsettiğim güzergahı yürüyerek çıkmak keyifli olduğu gibi İstanbul’da Fotoğraf çekilecek yerler için de en uygun yerlerdendir. Bu güzergahı (Eminönü – Sultanahmet arasını) tramvayla da geçebilirsiniz.
Sultanahmet gezinizin çıkışında yine tramvay ile doğrudan Karaköy’e gitmek mümkün. Karaköy Tramvay Durağı tam da Galata Köprüsü üzerinde olduğu için Galata Köprüsünü de görmüş olacaksınız. Karaköy’den İstiklal Caddesine Dünyanın en eski 2. tüneli olarak Tarihi Tünel ile veya daracık Tarihi İstanbul sokaklarını geçerek ulaşmak mümkün. Yürümeyi seçerseniz bonus kazanıp Galata Kulesini de görmek mümkün. Buradaki tavsiyemiz Tarihi Tünel ile İstiklal Caddesine çıkıp, İstiklal Caddesi gezisi sonrası yürüyerek Karaköy’e inerken Galata Kulesi’ni gezmek daha az yorucu olacaktır. Hem Galata Kulesinde Panaromik İstanbul Manzarası’nda içilecek bir yorgunluk kahvesinin tadı başkadır. 🙂
İstiklal Caddesi‘nde Beyoğlu Pasajı, Atlas Pasajı, Galatasaray Han, Terkos Pasajı gibi yerlerden uygun alışveriş mümkündür. İstiklal Caddesindeki yürüyüşünüz sırasında, Grand Pera içindeki yeni açılan Madame Tussauds İstanbul Balmumu Heykel Müzesini de gezebilirsiniz. İstiklal caddesinin başındaki taksim meydanda sağdaki büfelerde Kaşarlı Dürüm, Islak Hambuger, Döner gibi fast food seçenekleri vardır. Kızılkayalar ise bizim tavsiyemizdir. Limonataları yorgunluğa iyi gelir. 🙂
Yemek için diğer önerimiz ise İstiklal Caddesinde Galatasaray Lisesinin hemen yanındaki ara sokakta yer alan Fotoğraf Sanatçısı Ara Güler’e ait olan Ara Cafe oldukça lezzetli yemekleriyle güzel bir seçenek.
İstiklal Caddesinin tekrar sonuna yürüyüp Tünel’in hemen yanı başındaki daracık tarihi İstanbul sokaklarından aşağı Galata Kulesine gidebilirsiniz. Galata Kulesinden aşağı yürüdüğünüzde tekrar Karaköy’e Galata Köprüsüne inebilir buradan geçen otobüsler, tramvay ve vapurlarla İstanbul’un neredeyse her yerinde kolayca ulaşmanız mümkün olacaktır.
İstanbul Gezi Rotası – 1 – oldukça keyifli ve yorucu oldu sanırım 🙂 İstanbul’da Gezilecek Yerlerle ilgili diğer İstanbul Gezi Rotası yazılarına ulaşmak için Tıklayınız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.