Burgazada (Antigoni)

by İSTANBUL'DA GEZ !

Sait Fait Abasıyanık, Eski evi, şimdiki müzesinin bulunduğu Burgazada’ya olan aşkını şöyle anlatıyor;

“Bir gün doğup büyüdüğüm topraklardan ayrılmak zorunda kalsaydım, vatan diye en çok yüreğim sızlayarak özleyeceğim yer Burgazada olurdu. Benim için Burgaz vatandır. Ben daha küçücük bir çocukken, ailece aşık olduk ona. Önce babam, sonra her birimiz tek tek kendimizce… Ve hiç bitmedi bu aşk…”.

sait-faik-abasiyanik-müzesiBu aşka sebep olan bu güzel adayı görüp sizlere anlatmak için bindik Bostancı’dan Mavi Marmara motorlarına. Ancak, Bostancı, Kabataş ve Kadıköy İskelelerinden şehir hatları vapurları ile de Burgazada’ya gitmek mümkün.

Sait Fait Abasıyanık demişken, adadaki eski evi şimdilerde kendi adını taşıyan Sait Faik Abasıyanık Müzesi, iskeleden çıkınca üç sokak yukarıda.

İstanbul’da gezilecek yerlere giderken hep yaptığım gibi Burgazada’ya gitmeden de çalıştım dersimi. Haritadan inceledim nereye gitsek diye bu yüzden hazırlıklıyız gezmeye başlamadan… Burgazada’ya giderken Büyükada ve Heybeliada’ya da uğradı motorumuz ve sonunda Burgazada’ya geldik ki bu da ne! Büyükada ve Heybeliye göre çok daha sessiz, sakin, sade bir ada. İskelede sadece görmek isteyenlerin gördüğü bir tabela var sanki; “Huzur Adasına Hoş Geldiniz” yazan… İçimize ilk anda işleyen huzur ve şaşkınlıkla indik adaya.burgazada-bisiklet

Burgazada gerçekten büyük bir huzur ve sakinliğe sahip. İnsan, fayton ve bisiklet sayısı daha az burada. Yazın prime time günlerinde gidip bunaldığım Büyükada günleriyle ilgisi yok. Maşallah diyelim 🙂

Her adada olduğu gibi Burgazada’da da Fayton keyfi ve Bisiklet kiralama noktası var. Ancak ben, yürüyerek tadını çıkartmak isteyenlerdenim. Sait Faik Abasıyanık Müzesi, Hristos Manastırı, Bayraktepe, Kalpazankaya, Burgazada Öğretmen Evi ve namını önceden duyduğumuz Kaşar Kroket hedeflerimiz arasında öncelikli.

hristos-manastiri-burgazadaYaklaşık 2 km olan çapıyla küçük bir kaya parçası Burgazada. Ada iskelesinden inince sol taraftaki yolu takip ederek yukarı çıkarsanız çok daha yakın Bayraktepe’ye çıkmak. Hristos Manastırı da yine Bayraktepe’de. Hristos manastırı demişken çok küçük bir yapı manastır ve bahçesinde bir çan ve bir kaç tarihi kalıntı var. Bayraktepe, Burgazada’nın tam zirvesi. Bayraktepe’den harika Kaşık adası ve Heybeliada, birazcık da Büyükada manzarası görmek mümkün. Burgazada iskelesi ve Burgazada evlerinin manzarası da Bayraktepe’den keyifle izlenebilir. Tabii aynı zamanda Pendik’ten Çamlıca’ya kadar İstanbul Anadolu Yakası…

İskele’den inip sağ taraftaki yolu takip ederseniz Burgazada’da gezilecek yerler var tabii ki. Burgazada Öğretmen Evi, Kalpazankaya, Bisiklet kiralama yerleri ve fayton durağı yine bu tarafta. Kalpazankaya’ya çıkarken geçtiğimiz sahil kıyısında eski ve zarif ada evlerini görmek, denize sıfır yürümenin keyfini çıkartmak da mümkün.

Burgazada’da ne yenir, nerede yenir ?

burgazada-iskeleBurgazada’da ne yiyelim derseniz, adada ne yenir ki ? Tabii ki Balık ve Meze ancak, Burgazada için bir fark daha var ki o da Kaşar Kroket. Eski Kaşardan yapılan Kaşar Kroket oldukça lezzetli.

Burgazada’da nerede yiyelim derseniz zaten küçük olan adada bir kaç restaurant öne çıkmış durumda. Antigoni, Barba Yani, Ada Keyf, Kalpazankaya Restaurant ve Indos. Bizim ilk tercihimiz Antigoni oldu. Fiyatları uygun, lezzeti ise gerçekten çok iyiydi. Balık mevsimi dışında balık tüketmediğim için Güveçte Tereyağlı Karides, Kaşar Kroket ve Kaşarlı Mantar denemek istedim harikaydı ! Mutlaka kışın balık için de uğrayacağım Antigoni’ye.

Burgazada Tarihi

burgazada-bayraktepeBüyük İskender’in kumandanının babası Antigone, Burgazada’yaa yaptırdığı kalededen sonra ada bir süre Antigoni adı ile anılmıştır. Bu yapılan kale burçlarından olsa gerek daha sonraları ada yunancada “Burç/Kale”anlamına gelen Burgaz adıyla anılmaya başlamıştır.

Burgazada’da uzun süre sürgün yeri ve hapishane olarak kullanıldığı söylentiler arasında. 1928’de kurulan Burgazada Sanatoryumu Türkiye’nin ilk sanatoryumlarından biridir.

Burgazada Nerede, Nasıl gidilir ?

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.