Asrın Projesi Marmaray 29 Ekim’de Açılıyor

by İSTANBUL'DA GEZ !

İstanbul’da gezerken artık saatlerce trafik, otobüs v.s. sıkıntısı çekmeden İstanbul’u gezebileceğiz. Üsküdar – Sirkeci arasındaki mesafeyi 4 dk. – Söğütlüçeşme – Yenikapı arasındaki mesafeyi 12 dk. gibi kısacık bir süreye indirgeyen Marmaray sayesinde İstanbul Tarihi Yarımadaya kolayca ulaşım sağlanabilecek.

Asya ile Avrupa kıtalarını ilk kez Tüp Geçit ile birleştirecek olan Marmaray projesi, 1500’lü yıllarda Leonardo da Vinci tarafından düşünülen Marmaray muhadili bir proje ile 2. Bayezit Han’a teklif edilmiş, daha sonraları 1860’lı yıllarda Sultan Abdulmecid aynı fikri dile getirmiş ve boğazın altından tüp geçit ile bir yol yapılması fikri bir kez daha gündeme gelmiştir.
Sultan Abdulhamit ie Amerikalı mühendislere Tünel-i Bahri’nin projelendirmesini yaptırmış, projede Salacak ile Sarayburnu arasında bir tüp geçit bu proje içerisinde yer almıştır.
Açılması için 29 Ekim 2013 tarihini bekleyen Marmaray, 1987 yılında oluşturulan geniş araştırmalar sonucunda ana hatları ile ortaya çıkmış ve 1998’de güncellenen projenin temelleri 2004 yılında atılmıştır.
Temel atılmasının ardından İstanbul’un yüzyılların geçmişini, kültürlerini biriktiren zemininde Gemiler, Surlar, Kral mezarları olmak üzere toplamda 11.000 eser bulundu. Zaman zaman Marmaray’ın yapımını zorlaştıran tarihi eserlerin çıkartılması prosedürleri sebebiyle yaklaşık 3 yıl kadar Marmaray çalışmaları yavaşladı.

29 Ekim 2013 tarihinde açılacak olan Marmaray’ın 13 Km’lik kısmı Ayrılıkçeşme ( Tepe Nautilus Acıbadem önü ) ile Kazlıçeşme arasında çalışacak. Yaklaşık 2 sene sonra da İstanbul’un Şehir içi Banliyo hatları ile de birleşecek olan Marmaray sayesinde Gebze – Halkalı arasındaki yaklaşık 90 Km’lik mesafe 105 dakikada aşılacak.marmaray duraklar

İstanbul’da gezmek için Marmaray’ı kullanmanızı tavsiye ederken şunu da atlamadan edemeyeceğim, Üsküdar-Sirkeci hattını denizden Vapur ile geçmenin zevki de bir başkadır. Eğer zamanım var ben Marmaray kullanmasam da olur diyenlerdenseniz, Şehir hatları vapurunun, boğazın ve tarihi yarımadanın keyfini vapurda çıkarın. 🙂

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.