Belgrad Ormanı Nerede?

by İSTANBUL'DA GEZ !

Belgrad Ormanı

belgrad-ormaniİstanbul’un akciğerleri denince sıkça ismini duyduğunuzdan eminim Belgrad Ormanının. Gerçekten de İstanbul’da elimizde kalan en büyük orman olarak İstanbulluların bol oksijenli hava alabileceği, İstanbul’da fotoğraf çekecekleri, İstanbul’da Piknik yapacakları yer olarak Belgrad Ormanı keyifli bir seçimdir.

Belgrad Ormanı, adını Kanuni Sultan Süleyman döneminde, Sırbistan Seferinden dönen Kanuni Sultan Süleyman’ın  getirdiği Sırp esirlerin bu ormana yerleştirilmesiyle almaya başlamıştır. Başlamıştır diyorum çünkü zamanla 1900’lü yıllara kadar burada kalan Sırplar içme sularına ve ormana zarar vermeye başlayınca buradan çıkartılmıştır ancak isimleri Belgrad Ormanında kalmıştır.

İstanbul Avrupa yakasında, İstanbul‘un kuzeyinde Sarıyer’de bulunan Belgrad Ormanı yaklaşık 5400 hektarlık bir alanı kaplar. Bir ucu Maslakta başlarken, Arnavutköy’e kadar uzanan alanda Bahçeköy, Uskumruköy, Zekeriyaköy, Göktürk, Kemerburgaz gibi yerleri de içine alır. Bu kadar geniş bir coğrafyayı kapladığı için de içerisinde farklı mesire alanları oluşturularak Belgrad Ormanı çeşitli bölümlere ayrılmıştır.

belgrad-ormaniBelgrad Ormanı, İstanbul’da spor yapmak için doğal ve harika bir spor salonudur. Belgrad Ormanı içinde yer alan bisiklet parkuru, yürüyüş parkuru İstanbul’da spor yapılacak yerler arasında harika bir alternatif oluşturmaktadır. Hatta yıl içinde belirli tarihlerde Belgrad Ormanında sportif organizasyonlar yapılmaktadır. Belgrad Ormanı içindeki yürüyüş yollarında ne kadar mesafe yürüdüğünüzü gösteren tabelalar da mevcut.

Belgrad Ormanını İstanbul’un cazibe merkezlerinden biri haline getirmek ve Belgrad Ormanına gelenlerin temel ihtiyaçlarını karşılamak için İstanbul Büyük Şehir Belediyesi çeşitli büfeler açarak hizmet veriyor. Çayınızı kahvenizi bol oksijen içinde yudumlamanızı kolaylaştıran bu hizmetlerin yanında araçlarınızı da park etmek için uygun alanlar bulunuyor.

Belgrad Ormanı’nın en önemli parçalarından biri de Atatürk Arboretumudur. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi ile Orman Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen Atatürk Arboretumunda bitkiler, ağaçlar ve odunsular sergilenmektedir. Göletleri ve kuğuları ile de harika bir doğaya sahip olan Atatürk Arboretumu, İstanbul’da Fotoğraf Çekecek Yerlerin başındadır. Her mevsim ayrı renkleri ile birbirinden güzel kareler vermektedir.

Belgrad Ormanı Mesire Alanları

Belgrad Ormanı içindeki mesire alanları ve özelliklerini ise bu başlık altında sıralıyorum ki herkes ihtiyacına göre seçsin 😉

belgrad-ormanlariNeşet Suyu Mesire Yeri

Belgrad Ormanı Bahçeköy girişinde ikiye ayrılan yolda sol tarafı seçtiğinizde ilk karşınıza çıkan yerdir. 6 km’lik yürüyüş yoluna, çocuk parkına, piknik oturakları vardır. Aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait büfelerden biri de buradadır. Ayrıca taze meyveleri hemen oracıkta sıkarak satan bir başka büfesi daha vardır. Yürüyüş yolu kıyısında büyük bendi görmek mümkün.

Irmak Mesire Yeri

İçinden berrak bir dere geçen alanda, koşu parkurunun da bulunduğu harika bir mesire alanıdır. Ormanın derinliklerinde İstanbul’da olduğunuzu unutacaksınız.

Binbaşı Çeşmesi Mesire Yeri

Ailecek piknik yapabileceğiniz bu harika alanda çocuklarınızın doyasıya oynayacağı park, oturma alanları ve yürüyüş parkurları da bulunuyor. Kış aylarında bile gidebileceğiniz mesire alanı her mevsim size keyif verecektir. Binbaşı Çeşmesi Mesire yerine Bahçeköy – Kemerburgaz yolu üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bentler Mesire Yeri

Adından da anlaşılacağı gibi içinde bulunan üç tane bent sayesinde Osmanlı zamanında şehrin su ihtiyacının karşılandığı bir yermiş. Çocuk parkları, bisiklet parkuru ve koşu parkurlarının da olduğu Bentler Mesire alanında alışveriş yapılacak yer de mevcut. Belgrad Ormanının Bahçeköy girişinde iki ayrılan yolda sağ taraftan giderseniz buraya ulaşabilirsiniz.

Kömürcübent Mesire Yeri

Belgrad Ormanı içindeki Geyik yetiştirme çiftliği sayesinde bu bölgede geyikleri görebilirsiniz. Geyikleri de görebileceğiniz Kömürcübent Mesire yeri, Topuz Deresi üzerinde yapılan bendin olduğu yerdedir.

Falih Rıfkı Atay Mesire Yeri

Bahçeköy’den Belgrad Ormanına girdiğinizde ikiye ayrılan yolda soldaki yolu seçerseniz karşınıza çıkan Neşet Suyuna çok yakındır. Mesire alanında bulunan futbol sahası, su kaynakları ve piknikçiler için oturakların olduğu bölge ile birlikte çok büyük bir alan kaplaması sayesinde ünlü mesire yerlerinden biridir.

Mehmet Akif Ersoy Mesire Yeri

Çayırbaşı yolu üzerinde bulunan Mehmet Akif Ersoy mesire alanında bulunan futbol sahası ve mesire alanında çok büyük grupların bile ağırlanabiliyor olması ve Sarıyer merkeze de çok yakın olması popülaritesini artırıyor elbette.

Fatih Çeşmesi Mesire Yeri

Kuşları ve sincapları en bol görebileceğiniz mesire yeri adını Fatih Sultan Mehmet çeşmesinden almaktadır. Bu bölgede ve restoran olarak hizmet veren bir yer de vardır. Fatih Çeşmesi mesire yerine ulaşmak için Bakçeköy içinden Kemerburgaza giden yolu izlemeniz gerekiyor.

Ayvad Bendi Mesire Yeri

Belgrad Ormanındaki en güzel manzaralardan birine sahip olan mesire alanı, Ayvad deresinde kurulu su toplama havzasının olduğu bölgededir. Fotoğrafçıların uğrak yerlerinden olan Ayvad Bendine ulaşmak için Kemerburgaz Bahçeköy yolundan gitmek daha kısa zaman alacağı gibi Bahçeköy Kemerburgaz yolundan da gidebilirsiniz 🙂

Belgrad Ormanı içine girerken Otomobiller için İSPARK görevlilerine 12 TL ödemeniz yeterlidir.

Belgrad Ormanı Nerede, Nasıl Gidilir ?

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.