İstanbul’da Kolay Gezilecek Yerler

by İSTANBUL'DA GEZ !

İstanbuldagez.comseyir terrace rumeli hisarı takipçilerinin Beşiktaş – Sarıyer sahil yoluna hayran olmam dikkatlerini çekmiş olduğunu düşünüyorum ki,  Sizlerle paylaştığımız bir çok semt olsa da Beşiktaş – Sarıyer sahil yoluna ait mekanların sayısı fazladır diye düşünüyorum. Sebebini düşündüğümde aklıma ilk gelen şey şu; İstanbul’da gezilecek yerler içinde gerek tarihi, gerekse manzara ve konum olarak Beşiktaş – Sarıyer sahil yolunda anlatılacak, gezilecek yer çok.
Bir de buna benim çok sevdiğim için, çok zaman geçirdiğim bir bölge olduğu gerçeğini eklersek, kaçınılmaz olarak Beşiktaş, Rumeli Hisarı, Bebek, Emirgan, Tarabya, Ortaköy gibi yerlerin bulunduğu sahil şeridine ait daha çok bilgi paylaştığımız doğrudur.

İstanbul Avrupa Yakasında Beşiktaş’tan başlayarak, Sarıyer’e kadar uzanan sahil şeridi oldukça renkli ve çeşitli yerler ev sahipliği yapıyor. Öncelikle harika bir boğaz manzarası. Öyle ki tüm sahil şeridi boyunca, yalılar, iki boğaz köprüsü, hisarlar ve çeşit çeşit mekanlar.

Bu güzergahı yürüyerek, bisikletle veya arabayla geçmek mümkün olduğu gibi hakkını vererek gezmek istediğinizde bir kaç güne ihtiyacınız olduğu kesin. Çırağan Sarayı, Ortaköy, Rumeli Hisarı, Sabancı Müzesi, Emirgan Korusu, Perili Köşk, Aşiyan Müzesi bunlardan sadece bir kaçı.

Yine bu güzel güzergahı geçerken İstanbul‘un en güzel ve özel lezzetlerini tadabileceğiniz bir sürü farklı cafe ve restaurant mevcut. Ve büyük çoğunluğunda İstanbul Boğazını farklı açılardan görmek keyfine ulaşabilirsiniz.

Bu kez farklı kategorilerde güzel birer potpori yaparak sizlere güzel bir gün geçirmek için alternatifler oluşturmak niyetindeyim.

Tarihi Mekanlarbaylan-bebek

Cafe & Restarantlarbüyük-mecidiye-camii-ortaköy

Özel Anlar…

  • İstanbul’da Fotoğraf Çekilecek Yerler diye bir düşünseniz yine bu sahil şeridi ilk akla gelecek yerlerden olacaktır. İstanbul Boğazını ve bir çok tarihi mekanı bir çok açıdan fotoğraflayabileceğiniz harika bir güzergah.
  • Emirgan Korusu; Boğazın Lale bahçesinde İstanbul Boğazı manzarası baş başa…
  • Boğaz kıyısında eğlence; Reina, Sortie, Huqqaclub
  • Suada, Boğazın tam ortasında Havuz, Yemek, Aşk, Eğlence hepsi bir arada… Tercih sizin.
  • Ortaköy Meydanı ve kartpostallık manzarasıyla Büyük Mecidiye Camii ve Boğaz Köprüsü
  • Boğazda Balık tutma keyfi
  • Boğaza sıfır spor yapma keyfi; Denize sıfır, boğaz esintisiyle birlikte Dünya Başkenti İstanbul‘un en güzel sahilinde ister koşun, ister yürüyün, isterseniz bisikletle harika bir gezinti yapın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

1 yorum

Zeyno 13 Mart 2023 - 17:36

Güzel, favoriye ekledim sonra bakacağım.Teşekkürler.

Reply

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.