İstanbul’da Gezilecek 50 Yer

by İSTANBUL'DA GEZ !

İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) bir cihan başkenti, cihanda 2 kıtayı birleştiren tek şehir ve cihanın en büyük imparatorluklarına ev sahipliği yapan bir coğrafyadadır. Binlerce farklı insan ve kültüre ev sahipliği yapan bu renkli şehre her kültür bir iz bırakıp gitmiş bu cihandan. Herkesin gözü üzerinde olan uçsuz bucaksız bu metropolde gezilecek görülecek bir çok mekan, müze ve yer var. Biz de bir nefeste okuyucularımız için İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’da gezilecek 50 yeri derledik ve sizlere sunuyoruz.

1- Sultanahmet Camisini Gezin

İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’nin 6 minareli camisi, duvarlarında ki özel çinilerin verdiği turkuaz ve mavi renkleriyle dünyanın farklı yerlerinden gelen turistler tarafından Blue Mosque olarak isimlendirilmiştir. Sultanahmet Camisini Sultan 1 Ahmet altın minareli oalrak yaptırmak istemiş ancak hazinede yeterli altın olmadığı için mimar Sedefkar Mehmet Ağa tarafından dünyada ender görülen 6 minareli camilerden biri olarak inşa edilmiştir.

2- Ayasofya Cami Müzesine Gidin

İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un ve Türkiye’nin simgelerinden olan Ayasofya’nın geçmişi Bizans günlerine Constantin’e dayanmaktadır. İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un fethi sonrasında ilk cuma namazının da kılındığı yer Ayasofya’dır. Cami’ye dönüştürülmüştür ancak, şimdilerde müze olarak ziyaret edilmektedir.

3- Harika bir yer Yerebatan Sarnıcı

İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’nin özellikle sarayların olduğu bölgenin su ihtiyacını karşılamak üzere yapılan sarnıç, özellikle içerisinde bulunan sütunlar ve  medusa başları ile ünlüdür. Su, ışıklar, sütunların konumu ve görsellikle insanları kendine hayran bırakan Yerebatan Sarnıcı bugün müze ve bir çok etkinliğin yapıldığı mekan olarak ziyarete açıktır.

4- Anlamlı Hikayesi ile Kız Kulesini Gezin

İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un tam anlamıyla cihanya açılan imgelerinden olan Kız Kulesi eşsiz İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) Manzarasına sahiptir. Hakkında bir çok efsane ve rivayet bulunan Kız Kulesi bugün Cafe, Bar ve Restaurant olarak ziyaret edilmektedir.

5- İstanbulu birde Galata Kulesinden görün

İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) sülietine baktığımızda göze ilk çarpan simgelerden olan Galata Kulesi, tarihi yarımadayı, İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) Boğazını gören mükemmel manzarası ile Cenevizliler, Bizans, ve Osmanlı geçmişine tanıklık etmiş bir yapı olarak günümüze kadar gelmiştir. Günümüzde Cafe, Bar ve Rastaurant olmakla birlikte görsel bir müze gibi ziyarete de açıktır.

6- Süper bir ortam İstiklal Caddesi

İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un tarihine tanıklık eden en önemli noktalardan biri olan İstiklal Caddesi, işgallere, festivallere ev sahipliği yaptığı gibi bugün de alışverişin, eğlencenin ve İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un en önemli merkezidir.

7- Olağanüstü bir yer Topkapı Sarayını gezin

700 Yıllık 3 kıtaya hükmeden Büyük Osmanlı Devleti bir çok sırrının ve geçmişinin izlerini taşıyan, uzun yıllar devletin merkezi olarak kullandığı Topkapı Sarayı, Sarayburnundan İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un neredeyse tümüne hakim bir konumdadır. Padişahların, Sultanların ve Şehzadelerin yaşadığı yer olması yanı sıra Harem, Hazine gibi özel alanlara da ev sahipliği yapmıştır. Bugün, 3 kıtaya hükmeden Büyük Osmanlı Devleti değerli geçmişi ve İslamiyetin Kutsal Emanetlerinin sergilendiği çok büyük bir müze olarak ziyaret edilmektedir.

8- Osmanlının mirası Mısır Çarşısını gezin

Eminönü’de yer alan Mısır Çarşısı özellikle baharatların, şifalı otların satıldığı bir pazar olarak kurulmuştur. Bugün yine şifalı otların, baharatların satıldığı çarşı da çeşitli organik gıda maddeleri de satılmakta olup, yerli yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret edilen bir mekandır. İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un en kalabalık yerlerinden biri olarak sayabiliriz.

9- En eski Avm olan Kapalı Çarşıya Gidin

İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un en büyük çarşısı olan Kapalı Çarşı, cihan’nın da en eski çarşısı olarak İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)umuzun önemli merkezlerindendir. İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un fethi sonrasında Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılmıştır. Halı, Kilim ve Değerli ziynet eşyalarının bolca satıldığı bir çarşı olarak hizmet vermektedir. Çoğunlukla kuyumculara ev sahipliği yapmakta olan mekan İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un altın merkezi gibidir.

10- Atamızdan yadigar Dolmabahçe Sarayına Gidin

Anadolu coğrafyasının en önemli 2 devletinin geçmişine tanıklık eden Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı Devletinin son hükümdarlarına ev sahipliği yaptığı gibi cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) ziyaretlerinde konakladığı ve son nefesini verdiği sarayıdır. Bugün Osmanlı ve Cumhuriyetimizin ilk yıllarının geçmişinden gelen anıların izine rastlanabilen bir müze olarak ziyarete açıktır. Atatürk’ün son nefesini verdiği odası yatağı ve eşyaları aynı şekilde muhafaza edilmiştir

11- İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) Arkeoloji Müzesi
cihan’nın ilk aşk şiirinden tutun da Büyük İskernder’in lahitine kadar cihan geçmişine ait bir çok eserin toplandığı İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) Arkeoloji Müzesi sadece Anadolu’nun değil cihannın geçmişinden çok önemli eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Her yaştan insanın ilgisini çekebilecek zengin bir koleksiyona sahiptir.

12- İstanbul’un Dünyaya Açılan Kapısı Galataport ile Yepyeni Bir Deneyim

Eski Karaköy Limanı, yeni adı, modern tasarmı ve ihtişamıyla şehrin kalbinde bulunan, İstanbul’un zengin tarihini ve geleceği kucaklama taahhüdünün bir yansımasıdır. İstanbul’un Dünyaya Denizden Açılan Kapısı, Karaköy’ün incisi, hem yerel hem de uluslararası ziyaretçileri büyülemiş olan kültürel, eğlence ve ekonomik bir merkez olarak ön plana çıkmıştır.

Galataport, bu kadim kentin yerli yabancı tüm ziyaretçileri için modern bir dünya. Galataport İstanbul’a girdiğinizde, kendinizi büyülü bir dünyada bulursunuz. Galataport, İstanbul’un tarihine saygı gösterirken modern tasarımıyla dikkat çekiyor. Lüks mağazalar, trend ve modern sanatlar, Boğaz Manzaralı Restoranlar ile İstanbul’un Dünyaya Denizden Açılan Kapısıdır.

13- Yedi Kule Zindanları
Geçmişi Bizans’a dayanan Yedi Kule Zindanları, Osmanlı İmparatorluğunda da kullanılmıştır. Zindan, Hazine Merkezi ve Devletin önemli misafirlerinin de ağırlandığı bir saray gibi kullanılmıştır. Genç Osman’ın da boğdurulduğu yer olarak tarihte yerini almıştır

14- Selimiye Kışlası
3. Selim tarafından yaptırılmış bir kışla olan Selimiye Kışlası, Anadolu Yakasından tarihi yarımada ve İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un eşsiz manzarasına hakim bir konumdadır. Bir süre Askeri Orta Okul olarak kullanılmıştır. 1. Ordu Karargahı ve Florance Nightingale Müzesini de içinde bulunduran Selimiye Kışlasının bahçesindeki büyük bayrak direği Türkiye’nin en uzun bayrak direği olma özelliğindedir.

15- Rumeli Hisarı
İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un fethi öncesine dayanan tarihi ile Fatih Sultan Mehmed tarafından İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’a fetih öncesi kuzey’den gelebilecek yardımları engellemek amacı ile yaptırılan Rumeli Hisarı, kuş bakışı bakıldığında arapça Muhammed yazısını göstermektedir.
İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) Boğazının süper manzarasına hakim olan Rumeli Hisarı, İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un fethinde kullanılan ve haliç’i kapatan zincirler gibi eserlerin sergilendiği bir açık hava müzesi olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda Açık Hava konserlerinin de yapıldığı hisar ziyarete açıktır

16- Eminönü Yeni Cami
Yapımı çeşitli sebeplerle tam 74 yıl süren Eminönü Yeni Cami (Valide Sultan Cami), yapılana kadar 8 Osmanlı Padişahı taht değiştirmiştir. Eminönü meydanında yer alan cami Mısır Çarşısı ile aynı külliyede yer almaktadır.

17- Süleymaniye Cami
Mimar Sinan’ın kalfalık eserim dediği ve İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un en hakim tepelerinden birine inşa ettiği Süleymaniye Cami, adı üstünde Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Bir çok mimarlık sırrını bu camide uygulayan Mimar Sinan ve Kanuni’nin türbeleri de bu cami külliyesi içerisindedir. Tarihte Mimar Sinan’ın cami içerisinde nargile içtiği iddia edilen olay bu cami yapımında vuku bulmuştur

18- Mihrimah Sultan Cami (Üsküdar&Edirnekapı)
Mimar Sinan’ın İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’a armağan ettiği ve birbiri ile bir çok sırrı barındıran camiler Edirnekapı ve Üsküdar’da konumlandırılmıştır. Camilerin bulunduğu yerlerin kendine has özellikleri vardır. Ve Mimar Sinan’ın sırlarından birisi de bu camilerin birinin ardından doğan güneş, diğer caminin ardına batmaktadır.

19- Feshane
Osmanlı ordusunun kyafet ihtiyacı için yapılan bir yapıdan bugün İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un en büyük sergi salonlarından biri haline gelen Feshane de bir dönem de fes imalatı yapılmıştır. Haliç kıyısında yer alan Feshane Eyüp Sultan ve Pierre Loti’ye çok yakın bir konumda yer alıyor. İSMEK (İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) Meslek Edindirme Kursları) başta olmak üzere bir çok kurumun sergi ve çeşitlik etkinliklerini düzenlediği bir mekan.

20- Eyüp Sultan Cami
Peygamber Efendimizin yanında çok uzun yıllar hizmet eden ve vahiy katipliğini yapan Eyüp Sultan Hazretlerinin türbesinin de içinde bulunduğu Eyüp Sultan Camisi, içinde bulundurduğu zat- ı muhteremin bolca ziyaretçileri olması dolayısıyla İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un en kalabalık camilerinin başında gelir. Özellikle ramazan aylarında bolca ziyaret edilen Eyüp Sultan Camisinin konumu bir rüya sonrasında belirlenmiştir. Aynı zamanda İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un ilk camisi olma özelliğindedir.

21- Pierre Loti Tepesi
Çok uzun yıllardır kahvehane olarak işletilen mekan Fransız yazarın mekana müdavim olması ile ün kazanmış. İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un ve Haliç’in çok özel bir bakış açısı ile görülebildiği tepeye teleferikle de çıkılabiliyor. Feshane ve Eyüp Sultan Camisine çok yakın bir konumda.

22- Büyükada
İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un en çok ziyaret edilen sayfiyelerinden olan Büyükada, Anadolu yakasında Bostancı, Maltepe, Kartal’ın karşısında konumlanmıştır. İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un Prens adaları olarak bilinen ada grubunun en büyüğüdür. Aya Yorgi Kilisesi de burada bulunmaktadır.

23- İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) Oyuncak Müzesi
Yazar ve Şair Sunay Akın’ın yıllarca biriktirdiği oyuncak koleksiyonuna kendi parasıyla müze için almış olduğu oyuncakları ve bağışlanan oyuncakları da toplayınca aile yadigarı köşkünde kurduğu İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) Oyuncak Müzesi, kat kat ve odalar dolusu oyuncaktan oluşuyor. Her kat ve odanın bir ayrıcalığı, Türkiye ve cihan tarihinin önemli olaylarını oyuncakların geçmişi ile betimleyen bir hatırası var. Kendi çocukluğunuzla birlikte babanızın ve hatta dedenizin bile çocukluğunu görebileceğiniz çok değerli bir müze olan İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) Oyuncak Müzesi Göztepe’de.

24- Miniatürk
Türkiye’de bulunan çoğrafi ve tarihi yapıların yanı sıra ve cihan’da Türklerin iz bıraktığı yapıların da minyatürlerinin kocaman açık bir alanda sergilenmesinden oluşan Miniatürk kısa sürede kocaman bir Türkiye turu yaşatacak size. Haliç kıyısında yer alan açık hava müzesi Miniatürk, her yaştan insanın ilgisini çeken bir müze.

25- Emirgan Korusu
Sarıyer ilçesinde yer alan İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) boğaz manzaralı koru, İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un simgesi olan Laleler ile dolup taşıyor. İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un kalabalığından çok kısa sürede ulaşılabilen bir cennet olan Emirgan korusunun geçmişi Osmanlı İmparatorluğuna dayanıyor.

26- Aşiyan Müzesi
Ünlü Türk edebiyatçısı Tevfik Fikret’in evi ve ebedi istirahatgahı olan Aşiyan Köşkü içerisinde kurulan müzede Tevfik Fikret başta olmak üzere, cihanca ünlü Türk edebiyatçısı Abdülhak Hamid gibi bir çok yazarın da izlerini taşıyor. Türk edebiyatı için çok önemli bir yere sahip olan müze Aşiyan’da Bebek- Sarıyer sahil yolu üzerinde bulunuyor.

27- Fatih Cami
İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) Fatihi, Fatih Sultan Mehmed’in yaptırdığı şehir planlamacılık örneği bir külliyenin en önemli parçası olan Fatih Camisi, İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) Fatih ilçesinde yer almaktadır. Aynı zamanda Fatih Sultan Mehmed’in de türbesini içinde bulunduran Fatih Camisi, İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un önemli tarihi eserlerindendir.

28- Büyük Mecidiye Cami
İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) kartpostallarında sıkça rastlanılan klasik bir kara vardır; Denize sıfır bir cami ve hemen yanında Boğaz Köprüsü. İste bu kareye renk katan İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) Boğazının önemli yapılarından olan Büyük Mecidiye Camisine Ortaköy Camisi de denmektedir. Sultan Abdülmecid’in yaptırdığı caminin mimarı ünlü Balyan kardeşlerdendir.

29- St. Antuan Kilisesi
İstiklal Caddesinin ve İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un önemli simgelerinden olan St. Antuan Kilisesi, İtalyan papazlar tarafından yönetilmekte olup mimarı da bir İtalyandır. İstiklal Caddesinin içerisinde gizli bir hazine gibi muhteşem mimarisi ve endamıyla duran kilisenin geçmişi 1912 yılına dayanmaktadır.

30- Aya Yorgi Kilisesi
Büyükada’nın tepesinde yer alan Aya Yorgi Kilisesi’nin tarihi 1700’lü yıllara dayanmaktadır. Yüzlerce merdiven çıkılarak ulaşılan kilise Hristiyanların 2 hac noktasından biri olarak kabul edilir. Büyükada ziyaretçilerinin sık sık ziyaret ettiği kiliseye hiç konuşmadan yol boyunca iplik açarak çıkılması halimde dileklerin kabul olduğuna inanılır.

31- Pera Palas
Trükiye’nin ilk ve en lüks otellerinden olan Pera Palas’ı var eden sebep ünlü Orient (Doğu) Eksperesin İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’a da uğramasıdır. Fransız ve Avrupa’nın zenginlerini ağırlayacak kalitede oteli bulunayan İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un bu ihtiyacını karşılamak üzere yapılmış olup, Atatürk’ün de sık sık konuk olduğu bir oteldir. Türkiye’de ilk akan sıcak su ve asansör gibi lüksler bu otelde uygulanmıştır.

32- Yıldız Sarayı
Osmanlı padişahlarının av köşkü olarak yıllarca kullanılan Yıldız Sarayı, bir dönem Dolmabahçe Sarayının denizden kolayca saldırıya uğrayabileceği endişesi ile devletin merkezi olarak da kullanılmıştır. İçerisinde Malta, Çadır ve Şale köşkü gibi köşklerin yanı sıra tiyatro ve kütüphane gibi kamu hizmet alanları da bulunmaktadır

33- Vialand
İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’da 2 ilçenin sınırları içerisinde bulunan Türkiye’nin ilk tematik parkı olan Vialand, alışkın olduğumuz lunapark kavramının tersine Amerika ve Paris’in Disneyland parkı kaliltesinde kurulmuş bir oyun parkı. İçerisinde Alışveriş için bir çok mağaza, yemek alanı ve 4 farklı temalı park bulunmaktadır. Büyükler, Çocuklar ve Osmanlı gibi farklı temaları işleyen park şu sıralar çok revaşta.

34- İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) Akvaryum
cihannın en büyük tematik akvaryumu olan İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) Akvaryum bünyesinde bulundurduğu canlılık çeşidi, temaları, yağmur ormanları ile kendi alanında cihanda ilkleri ve enleri olan bir akvaryum.
Ziyaretçilerini 16 farklı tema içerisinde Karadeniz’den Pasifik Okyanusu’na uzanan bir sırayla tüm İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) Akvaryumu görmeleri hedefleniyor. Temalar içerisinde her şey gerçeğe uygun olarak ve doğal şartlarda yaşatılmaya çalışılırken alanında uzman olan kocaman bir ekip bu doğal döngünün kusursuz işlemesini sağlamak.

35- Via Port
İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un en büyük Outlet alışveriş merkezlerinden olan Via Port, Anadolu yakasında Kurtköy’de bulunmaktadır. İçerisinde yüzlerce yerli ve yabancı markanın outlet mağazalarının bulunduğu Via Port’ta oyun parkı, at binme alanı ve yemek alanı da mevcut. Yılın her günü kaliteli ve uygun fiyatta ünlü markaların ürünlerini bulmak mümkün.

36- Atatürk Müzesi
Atatürk’ün kurtuluş savaşı öncesinde konakladığı ve bugünkü Türkiye Cumhuriyeti ve egemenliğimiz için bir çok kararın alındığı İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) Şişli’deki tarihi ev, bugün Atatürk’ün özel eşyalarının sergilendiği bir müze olarak ziyaret edilebilmektedir.

37- Atatürk Arboretumu
Atatürk Arboretumu, İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) Bahçeköy’de yer alan Belgrad Ormanı yanında yer alan İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) Üniversitesi’nin bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla uzun emekler ile oluşturduğu mükemmel bir doğa müzesidir. Canlı çeşitliliğinin doğasına uygun olarak yetiştirildiği ve geliştirildiği arboretum, özellikle İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’da sonbaharın tadını çıkartmak için birebirdir. Atatürk Arboretum ziyaretinizde çektiğiniz kareleri görenlere İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’da çekilen fotoğraflar olduğuna inandırmak çok zor olacaktır.

38- Alman Çeşmesi
Sultanahmet Meydanında yer alan Türk- Alman dostluğunun en önemli simgesi olan Alman Çeşmesi, Almanya’da üretilmiş ve parça parça İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’da birleştirilmiştir. Alman İmparatoru 2. Wilhelm’in İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’a olan 2nci ziyareti anısına yaptırılmıştır.

39- Büyük Postane
Türkiye’nin en büyük postane si olan Büyük Postane, Türk mimarisinin en önemli eserlerinden biridir. Posta ve Telgraf nezareti binası olarak inşa edilen yapının mimarı da Türk, Vedat Tek’tir. Sirkeci’de cadde üzerinde bulunan yapı bugün de PTT İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) bölge müdürlüğüdür. İçerisinde Türkiye’deki posta, telefon ve telgrafın tarihini anlatan PTT Müzesi bulunmaktadır.

40- Kadıköy Boğa Heykeli
İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un köklü takımlarından Fenerbahçe’nin de simgelerinden olan Kadıköy Boğa Heykeli, Fransız Heykel İzidor Bonhevr tarafından yapılmıştır. Fransızların Almanlara karşı güç gösterisi olarak yaptığı bir eser olan Boğa Heykeli, İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’da bir kaç durak gezdikten sonra bugün Kadıköy Altıyol’da herkesin buluşma noktası gibi bir durak olmuştur.

41- İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) İtfaiye Müzesi
İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) Büyük Şehir Belediyesi tarafından kurulan müzede, Türkiye’deki İtfaiyecilerin ve İtfaiyeciliğin tarihinden örnekler sergilenmektedir. Ve Fatih’te bulunan İtfaiye Genel Müdürlüğü binası içerisinde yer almaktadır

42- Cağaloğlu Hamamı
Ayasofya Külliyesindeki kütüphanesine ve Aya Sofya Camiine gelir sağlamak için 1741 yılında, dönemin padişahı 1. Mahmut’un yaptırdığı Cağaloğlu Hamamı, Mimar Süleyman Ağa çizmiş tarafından çizilmiş ve  Abdullah Ağa tarafından bina edilmiştir. Bugün halen hizmet vermeye devam eden Cağaloğlu Hamamı, Yerebatan Sarnıcı ile aynı sokaktadır.

43- Çemberlitaş Sütunu
1. Konstantin Roma’daki Apollon tapınağından söktürdüğü 57 metre uzunluğundaki Apollon Sütununu, Forum Konstantin adı verilen meydana yani bugünkü yerine M.S. 300 yılında kendi onuruna diktirmiştir. Rivayete göre Çemberlitaş’ın altına yapıldığı sıralarda Hz. İsa’nın mezarından yani Kudüs’ten getirilen bazı eşyaların konulmuştur.Konumu itibariyle, Sultanahmet Meydanı, Ayasofya, Beyazıt arasındaki bir bölümde kalan Çemberlitaş, tarihi İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un önemli eserlerinden olup yüzyıllardır İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un başından geçenleri derin bir sessizlikle izlemeye devam etmektedir.

44- Dikilitaş
Sultan Ahmet Meydanının güneyinde yer alan D2litaş MS 390 yılında imparator 1. Theodosius D2litaşı gemi ile İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’a getirterek Hipodrom’da bugünkü  yerine diktirdi. D2litaş, ilk olarak Mısır firavunu 3. Tutmosis tarafından MÖ 15. yüzyılda yaptırılmış ve Karnak tapınağının 7. pilonunun güneyine d2lmişti.
Roma imparatoru 2. Constantius MS 357 yılında D2litaşı tahtta bulunuşunun 20. yılını kutlamak için Nil nehri üzerinden İskenderiye şehrine getirtti.

45- Rahmi Koç Müzesi
İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un en büyük müzelerinden olan Rahmi Koç Müzesinde Sanayi ve Mekanik ile ilgili geçmişten günümüze bir çok eser sergilenerek bilim, araştırma ve genel kültür olarak bir çok insanın geçmişine ve geleceğine ışık tutmaktadır. Eski otomobiller, gerçek bir denizaltı,  gerçek bir şehir hatları vapuru ve bir çok mekanik aletin ayrıntılı bir şekilde anlatıldığı müzenin ilk adımları, Rahmi Koç’un çocukluğunda Almanyadan gelen oyuncak bir trenle başlıyor.

46- Vefa Bozacısı
Osmanlı Devleti İslamiyeti kabul etmesi ve özellikle 4.Murad’ın içki ve sigara gibi zararlı alışkanlıkları yasaklamasıyla, İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’da Şıra ve Boza gibi doğal mayalı içecekler rağbet görmeye başlamıştır. Hacı Sadık Bey o günlerdeki daha sıvı olan bozayı farklı bir şekilde imal etmeye başlaması Lezzet mirasımız olan Vefa Bozasının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Sıcacık leblebi ile içmesi pek bir lezzetli olan Vefa Bozacısı halen Vefa semtinde ilk günkü yerinde hizmet vermeye deva etmektedir

47- Haydarpaşa Garı
Bir çok eski Türk filminde İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’a Anadoludan göç eden insanların İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un güzelliklerini ilk görmeye başladığı yer olan Haydarpaşa Garı aynı zamanda İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un en önemli simgelerinden biridir. 1908 yılında yapımı tamamlanan ve İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un Anadolu’ya, Hicaz Demir yoluna açılan kapısı Haydarpaşa Garıdır. Selimiye kışlasının yapımında fazlaca emekleri bulunan 3.Selim’in paşalarından olan Haydar Paşa’nın adı bu devasa yapıya layık görülmüştür.

48- 1453 Panaroma İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) Müzesi
İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un fethinin 3 boyutlu ve panaromik olarak gerçek sesler ve görsellerle anlatıldığı 1453 Panaroma İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) Müzesi, İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’a hediyesidir. Gerçeğine uygun şekilde hazırlanan fetih sahnelerinde İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) surlarına atılan ilk adım ve yıkılmaz denilen surların, ünlü demirci ustası Urban’ın toplarıyla delindiği anlar gibi sahneler canlandırılmaya çalışılmaktadır. Müzede özellikle görsel ve ses özellikleri ön plandadır.

49- Fethi Paşa Korusu
İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri)’un en eski ve en ünlü sayfiye yerlerinden biri olan Fethi Paşa Korusu, bugün İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilmekte olup, eşsiz bir boğaz manzarası derinliğine sahiptir. Güzel bir gezinti ve şehrin kalabalığından uzaklaşmak için ideal bir kaçamak yeri olan Fethi Paşa Korusu, Üsküdar sahil yolu üzerindedir.

50- İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) Modern
Karaköy limanındaki bir kaç antreponun düzenlenmesiyle oluşturulan İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) Modern, yerli yabancı bir çok sergiye ev sahipliği yapmaktadır. Mükemmel bir manzaraya sahip olan İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri) Modern’de Body Wold’s İstanbul (Türkiye’nin en kalabalık şehiri), Salvador Dali, Van Gogh gibi cihanca ünlü sergiler sanat severlerle buluşmuştur.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

18 Yorumlar

İlknur 17 Mayıs 2015 - 14:21

İstanbul da gezmeye doyamıyorum….

Reply
Gezilecek yerler 6 Haziran 2015 - 12:25

güzel bir arşiv olmuş, elinize klavyenize sağlık..

Reply
Tenzile Kaya 14 Haziran 2015 - 01:08

İstanbulda gezilecek yerleri tek bir sayfada toplama fikri harika. Gerçekten güzel bir kaynak olmuş…

Reply
a. tahir 5 Eylül 2015 - 14:53

Ayrıntılı tanıtımız için teşekkürler ama bir şeyi düzeltmek durumundayım. Osmanlı muslumanlığı kabul etmedi, zaten kurulmadan önceki tüm beyleri muslumandı. Nitekim osmanlının babası syılan selcuklularda zaten ta kurulmadan önce muslumandı. Türklerin muslumanlığa geçmesi çok eski tarihlerddir. Yanlış bilgi verirseniz biz doğrularınızın ne etkisi kalır?

Reply
İSTANBUL'DA GEZ ! 23 Haziran 2016 - 03:27

Katkılarınız için teşekkür ederiz.

Reply
erem 22 Kasım 2015 - 15:29

kariye cami,tekfur saray,anemas zindanlari,aya irini,kiztasi,fener rum lisesi (kirmizi mektep) . olmazsa olmazlardan.

Reply
İSTANBUL'DA GEZ ! 23 Haziran 2016 - 03:26

Katkılarınız için teşekkür ederiz… 50 değil belki 150 yer bile çıkacaktır İstanbul’da gezilecek yerler saymakla bitecek gibi değil 🙂

Reply
murat 28 Mayıs 2016 - 04:04

Hidiv Kasrı’ nı da unutmamak lazım.

Reply
İSTANBUL'DA GEZ ! 23 Haziran 2016 - 03:24

Katkınız için teşekkür ederiz…

Reply
Ummy 20 Haziran 2016 - 20:43

İstanbul’da bu yerleri görmek için iki gün yetermi tatil planını yapıyoruz çocuklar ilede.
Teşekkürler

Reply
İSTANBUL'DA GEZ ! 23 Haziran 2016 - 03:23

Malesef 2 gün İstanbul trafiği içinde ve bu kadar ayrı güzergahları gezmek imkansız. Ancak, zamanı ekonomik bir şekilde kullanarak, doğru ulaşım araçlarını tercih ederek 2 günde olmasa da tamamlanabilir. Buna benzer rotaları yazdığım
1- https://www.istanbuldagez.com/istanbulda-gezilecek-yerler.html
2- https://www.istanbuldagez.com/bayram-tatilinde-istanbulda-nereye-gidilir.html
yazılarını okuyabilirsiniz. Veya sizin istediğiniz konsepte uygun bir gezi planı çıkartmamız için bu linkten ücretsiz talepte bulunabilirsiniz.
3- https://www.istanbuldagez.com/istanbul-gezi-plani.html

İlginize teşekkür ederiz.

Reply
Erdaş 19 Eylül 2016 - 21:20

Taksimde iki katlı gezi otobüsleri bu mekanların çoğuna uğruyor bilet tüm gün geçerli 100 tl istediğiniz durakta inin bir dahaki otobüse bilebilirsiniz

Reply
Mahmut korkmaz 5 Nisan 2017 - 11:22

İstanbulu gezmekle bitmez en çok Emirgana çıkıp denizi seyretmek daha güzel olur

Reply
İstanbul 4 Temmuz 2017 - 12:14

Yazı güzel ve kapsamlı olmuş. Elinize sağlık….

Reply
Eser 24 Eylül 2017 - 23:36

İstanbul’da gezilecek görülecek her yer anlatılmış 🙂

Reply
Abdullah Tunç 14 Ocak 2018 - 23:21

Vallahi süper kısa ve öz bilginize yürekten TEŞEKKÜR ederim. 50 tane gezilecek yerleri baştan sona okudum ama birde buralara giriş ücretleri hakkında küçükde olsa mesela 2017 itibariyle şu kadar diye bilgiler verebilseydiniz daha süper olabilirdi.

Reply
Meral 6 Şubat 2018 - 23:36

Istanbulumuz guzelde sahiip cikamiyoruz kuzum heryerde suriyeli var irkci degilim fakat Istanbul bitiyor.

Reply
Banu 6 Şubat 2018 - 23:38

Istanbulumuz guzelde sahiip cikamiyoruz kuzum heryerde suriyeli var irkci degilim fakat Istanbul bitiyor.

Reply

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?