İstanbul’u Büyüleyici Bir Şehir Yapan 10 Özelliği

by İSTANBUL'DA GEZ !

İstanbul Dünya’nın en özel ve güzel şehirlerinden biri. Yerli ve yabancı tüm turistleri ziyaretlerinde büyüleyen bu şehir, yüzyıllar boyunca hep gözde şehir olmayı başarmış bir şekilde.

Yüzlerce yıl farklı kültürleri, dinleri, insanları konuk eden bu şehir madem çok güzel İstanbul’u büyüleyici, harika, eşsiz yapan 10 özelliğini öğrenmeye hazır mısınız?

1. Dünya’nın iki kıtayı birbirine bağlayan tek şehridir. Asya ve Avrupa kıtaları bu güzel şehrin içinden bakar birbirlerine, en güzel yüzleriyle.

boğaz köprüsü

 

2. 300 Bin yıllık Tarihi Mirasa sahiptir. Tarihte hep gözde şehir olmayı başarmıştır. İstanbul’da yaşayan her kültür izlerini bırakıp gittikçe birikenler İstanbul’u her geçen gün daha değerli kılmıştır.

logoo

 

3. Şehrin her yerinden Ezan sesi duyulabilir. İstanbul’da en uzun süre ve en son hüküm süren İslam dinine özgü eserlerin başında İstanbul’un camileri gelmektedir. Bu camiler günde 5 kez şehri çınlatan ezan sesi İstanbul’da yerli yabancı herkesin tüylerini ürpertmeye yetiyor.

istanbul camiler

 

4. İçinden Deniz Geçen şehirdir İstanbul. Hem Karadenizi hem Marmara Denizini yaşayabilirsiniz İstanbul’da. Denizin ayrıca şehrin içinden geçmesi de gerek manzarası, gerek mis kokusu ile etkileyicidir.

Istambul_and_Bosporus_big

 

5. Tüm İnsanlığa hitap eder. Her kültürden insanların bıraktığı izler her an karşınıza çıkabilir. Bazen alışverişte, bazen bir camide, bazen de sokaklardaki kaldırımlarında…

ayasofya

 

6. Efsanevi Mimarisi, Şehir Simgeleri ile eşsizdir. Kız Kulesi, Sultanahmet, Galata Kulesi gibi eşsiz yapıtları ile tek olmayı başarabilen bir şehir İstanbul.

şehrin simgesi

 

7. Martısı, Vapuru, Çayı ve Simidi ile bir başka dünyası vardır İstanbul’un. Her adreste dumanı tüten çayınız, sokak simidiniz, her vapurda martıları her daim hazırdır.

çay simit martı vapur

 

8. 4 Mevsim yaşanır İstanbul’da… Dünya’da nadir görülür bir şehirde 4 mevsimi yaşamak. Her rengi ile tadı ile 4 mevsimi yaşatır İstanbul.

4 mevsim istanbul

 

9. Gece Işıkları… Bu kentin her yerinde gecesi başkadır. Işıklar İstanbul’u bir başka kimliğe sokar geceleri. Tarih bile bir başka görünür geceleri İstanbul’da

istanbul gece manzara

 

 

10. Manzarası ile eşsiz İstanbul… 2 Kıta, 4 Din, içinden geçen denizi, Şehir Simgeleri ile İstanbul her açıdan başka bir manzara verir izleyicisine. Aşık eder kendine. Adına binlerce şiir yazılmayı hak edecek kadar güzeldir İstanbul Manzarası.

istanbul camileri

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.