Friday, Jan 17, 2020
Ana Sayfaİstanbulda Gezİstanbul’un En Büyük Kilisesi Saint Antoine Katolik Kilisesi

İstanbul’un En Büyük Kilisesi Saint Antoine Katolik Kilisesi

St. Antonie Katolik Kiliisesi

St. Antonie Katolik Kiliisesiİstanbul’un en büyük kilisesi olmakla birlikte  en geniş Katolik cemaatine de sahip olan St. Antoine Katolik Kilisesi, 1906 yılında İstanbul doğumlu İtalyan Mimar  Giulio Mongeri tarafından yapılmaya başlanmış ve 1912 yılında inşası bitmiştir.
İstiklal Caddesinde meydandan tünele doğru ilerlerken sol tarafta bulunan kilise caddenin biraz içerisinde kalmasına rağmen ihtişamı ile göze çarpmaktadır.

Giulio Mongeri kiliseyi İtalyan Neogotik tarzında, betonarme olarak inşa ettiği yapısında 20×50 m’lik bir tabanda Latin hacı biçiminde inşa etmiştir. St. Antoine Kilise duvarları belirli yüksekliğe kadar mozaik kaplama ve yapının dış cephe duvarları kırmızı tuğla kaplıdır.

St. Antoine Kilisesinin İstiklal Caddesi girişindeki avlunun önüne 6’şar katlı ve birbirlerine bir geçitle bağlanan iki apartman, kiliseye gelir getirmesi için yapılmış olup adları St. Antoine Apartmanları’dır. Bu apartmanlar aynı zamanda İstiklâl Caddesi’nin de ilk betonarme apartmanlarındandır.

St. Antoine kilisesi’nin bir maketi de İstanbul Haliç’teki Minatürk’te yer alırken, kilise İtalyan rahiplerin yönetimindedir.

St antonie istiklal

Dünya Başkenti İs
Şehrin içindeki Mo
Makaleye Puan Verin
Henüz Yorum Yok

YORUM YAPIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.