Modern İstanbul’da İstanbul Modern

by İSTANBUL'DA GEZ !

Eczacıbaşı ailesi öncülüğünde İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 2004 yılında İstanbul’un en güzel manzaraına sahip yerlerinden birine denize sıfır konumda Karaköy’de kurulan İstanbul Modern, T.C. Denizcilik İşletmelerinin kuru yük depolarından olan 4 nolu antreponun Müze olarak düzenlenmesi ile oluşturulmuştur.

Her perşembe günü koleksiyonlarını ücretsiz olarak tüm ziyaretçilere sunan İstanbul Modern sergi salonları iki ana bölümden oluşmaktadır.
Üst katta müzenin koleksiyonu yer alıyor. Büyük salonda ise modern ve çağraş Türk sanatının gelişimi sanatçılar ve eserleri ile anlatılırken, eserlere çeşitli yazılar ve gelişim sürecinin politik, ekonomik, kültürel ilerleyişi anlatılıyor.
Küçük salonunda ise Türkiye’den ve farklı bölgelerden günümüz sanatının önemli temsilcilerinin eserleri birlikte sergilenmektedir.
Alt katta Süreli Sergiler Salonu, Fotoğraf Galerisi ve Kısa Süreli Sergi bölümünde aynı anda iki ya da üç süreli sergi sanatseverlerle bir araya gelmektedir.
Bu salon aynı zamanda görsel sanatlar alanındaki güncel dönüşümlere işaret eden büyük ölçekli ve uluslararası sergilere ev sahipliği yapmaktadır.istanbul modern
Karaköy’deki Meclis-i Mebusan caddesinde bulunan Liman işletmeleri içerisinde yer alan İstanbul Modern’e ulaşmak çok kolay. Karaköy vapur iskelesinden inince sağ tarafa doğru 5 dk kadar yürüyerek kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde. Dilerseniz Eminönü tramvay hattı ile Tophane durağında inerek de çok kolay bir şekilde İstanbul Modern’e ulaşabilirsiniz.

İstanbul Modern, aynı zamanda Dünya’nın önemli şehirlerinde İstanbul Modern olarak Türkiye’nin farklı temalarda resim, fotoğraf sergileri ile tanıtımını yaparken, İstanbul Modern Koleksiyonundan seçilen özel parçaların sergilenmesiyle çeşitli ülkeler ile Türkiye arasındaki özel günlerin kutlanması ve diplomatik ilişkilerin sanat yolu ile kuvvetlendirilmesi sağlanmaktadır.

İstanbul Modern çeşitli eğitimler, atölye çalışmaları, söyleşileri ve mevcut sinema salonu sayesinde sanatın her alanında gelişimi ve dünya ile Türkiye arasındaki senkronizasyonu sağlamaya çaba gösteriyor.

Body World İstanbul, Salvador Dali, Van Gogh sergileri İstanbul Modern’de süreli sergiler olarak yer alan ve çok ilgi çeken sergilerdendi.
İstanbul Modern resmi internet sitesinde hazırladığı özel mağaza bölümü ile sanat eserlerini çeşitli kişisel ve dekoratif ürünlerle birleştirerek hem güzel birer hatıra hemde müze için gelir elde etmektedir. İstanbul Modern Sanal Mağaza için Tıklayınız.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.