Anadolu Feneri Nerede?

by İSTANBUL'DA GEZ !

anadolu-kavagi-1Anadolu Feneri köyüne adını veren Anadolu Feneri, Kırım Savaşı zamanında İngiliz ve Fransız gemilerinin Karadeniz ve İstanbul Boğazının girişini görebilmeleri için 1834 yılında yaptırılmıştır. 1933 yılında kadar işletmesi Fransızlarda olan Anadolu Feneri karşısında yer alan Rumeli Feneri ile birlikte yapımı planlanmıştır. 1933 yılında ise bu işletme sözleşmesi iptal edilerek kontrol Türkiye Cumhuriyeti’ne geçmiştir.

İstanbul’un en kuzey noktasında olan Anadolu Feneri, Rumeli Feneri, Karadeniz ve İstanbul Boğazının harika manzarasını sunuyor konuklarına. Aynı manzaraya sahip olan Hamid-i Evvel Camii ise Anadolu Fenerinin hemen bitişiğinde olup Sultan 2. Abdülhamit tarafından 1880 yılında yaptırılmıştır.anadolu-feneri

Anadolu Fenerinin bulunduğu tepenin yamacına inen küçük yoldan aşağı indiğinizde minik bir iskele ve kayıkhaneler ile birlikte harika bir manzara sizleri bekliyor. Anadolu Feneri köyü bütün bu manzaralarına son zamanda yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile yeni bir manzara daha eklemiştir 😉

Bir dönem konumu sebebiyle askeri bölge olan Poyraz ve Anadolu Feneri, köy muhtarının girişimleri ile kısmen de olsa askeri bölge olma özelliğini kaybetmiştir.

Anadolu Feneri Nerede?

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.