Garipçe Köyü Nerede ?

by İSTANBUL'DA GEZ !

İstanbul’da 3. Boğaz köprüsü Yavuz Sultan Selim Köprüsünün yapılacağı ile ilgili fikirler konuşulmaya başladığında belki de bir çok insanın adını ilk kez duyduğu bu şirin boğaz köyü, bugünlerde oldukça popüler ve sık ziyaret alan yerler arasında. Sarıyer’e 1o km uzaklıktaki Garipçe Köyü, benim için de İstanbul’da gezilecek yerler listesi içinde yerini alan noktalardan biri oldu.

garipce-istanbulİstanbul Boğazının daha önce en kuzey noktası olarak ziyaret ettiğimiz Anadolu Kavağının karşı komşusu aslında Garipçe Köyü. Harika bir İstanbul Boğazı manzarası ile birlikte şirin bir boğaz köyü Garipçe Köyü.

Garipçe Köyünde sadece 3 restoran var. Bunlardan iki tanesi denizin hemen kıyısında, diğeri biraz daha içeride kalıyor. Garipçe Köylülerinin genel geçim kaynağı olan balıkçılık ile paralel olarak restoranların temel yiyeceği de balık tabii ki. 🙂  Garipçe Köyündeki restoranlardan ikisi denizin hemen kıyısında yer alıyor desem yeridir. Oğlum Egemen biz yemek yerken diğer çocuklar gibi ayakları suyun içinde denizin ve kumsalın keyfini çıkartıyordu.

Deniz kıyısında bir başka yerde ise sadece gözleme yapan teyzeler ve taburelerde oturulup boğaz esintisinde çay içilebilecek bir yer de var.garipce-1

Garipçe Köyünde küçük de bir kale kalıntısı var. Garipçe Kalesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalmadır. 3. Mustafa tarafından 1774’te yaptırılan ve bir süre Türk Silahlı Kuvvetlerinin de kullandığı kale burçlarından İstanbul Boğazının manzarası ve Yavuz Sultan Selim Köprüsünü izlemek de mümkün.

Garipçe Köyünde araç trafiği oldukça fazla şu zamanlarda. Bu yüzden sıkıntılı anlar geçirmeniz de mümkün. Ancak, Garipçe Köyüne Hacıosman Metro durağından kalkan otobüslerle ulaşmak da mümkün. Yok ben aracımla giderim, gezerim diyenlerdenseniz Garipçe Köyüne hemen yakın bulunan Rumeli Feneri ve Rumeli Kavağını da gezmenizi tavsiye ederim. Sarıyer sırtlarında ve Rumeli Fenerinden harika manzaralar sizi bekliyor.

İstanbul’un 3. Boğaz Köprüsü Yavuz Sultan Selim Köprüsünü görmek bende geçmiş olayım diyenlerdenseniz, köprü çıkışında Garipçe Köyüne uğrayın derim.

Garipçe Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.