İstanbul’un Aynası İstiklal Caddesi

by İSTANBUL'DA GEZ !

Taksim

İstiklal caddesi ile başlamak istedim İstanbul’da gezmeye… Taksim’in Beyoğlu’nun simgesi İstiklal caddesi.

Neden mi ? İster sevinçli olun, ister melankolik, ister çaresiz, ister aşık, dilerseniz sadece bir alışveriş kolik veya sadece bir Türk filmi karesi olun ilk gideceğiniz yer İstiklal caddesi.
Tünelden meydana, meydandan tünele kaç sefer yaptığımı bilemem tarihi tramvay sesiyle… Bazen düşünceli oluyorum, düşünürken bitiyor cadde, bazen paranın dibine vurmuş olurum alışveriş için, bazense lezzetinden vazgeçemediğim ve ilerde size bahsedeceğim bir lezzet durağını çekmiş olsun canım. Bir zamanlar işgal kuvvetlerinin şehre girişini gövde gösterisi haline getirdiği, İstanbul’un göz bebeği…
İstanbul’un vitrinlerinden simgelerinden birisidir İstiklal Caddesi. Pasajları, Kiliseleri, Mitingleri, Geceleri, Festivalleri, Tramvayı ile bir efsane. Alış verişte İstanbul’un bir çok yerinden önce ve özel koleksiyonları görürsünüz alışverişte. Nike, Adidas, Levis,Columbia, Mango, Diesel ve daha nicesi en güzel koleksiyonlarını ilk orada sergiler. Turistlerin de bol olması sebebiyle belediye zabıtalarının bile Ginger ( George W. Bush’un üstünden düşmeyi başardığı alet) kullandığı, Polis arabalarının ise Mini Cooper olduğu bir yer İstiklal caddesi.
Eğlence mekanları da fena değil hani, özellikle hafta sonu geceleri sabahın ilk ışıklarında biter İstiklal Caddesinde.

Gezi’ye İstiklal Caddesinden başlamak aslında en doğru tercih diyebilirim. Bir ucundan aşağı sallanırsanız Karaköy, bir ucu Tophane, diğer ucunda Dolmabahçe – Beşiktaş, az ileride Harbiye – Nişantaşı – Osmanbey – Şişli – Kurtuluş – Mecidiyeköy… İstiklal Caddesi uzun zamanımızı alacak ancak, şimdilik bu girizgah yeter…

Alışveriş, Lezzet durakları ve Tarihi ile İstiklal Caddesi İstanbuldagez.com’da…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.