Bağdat Caddesinin Keyfi Kaçtı…

by İSTANBUL'DA GEZ !

Bağdat Caddesi

İstanbul’un en prestijli ve kalabalık yerlerinden biri olması sebebiyle dünyaca ünlü markaların da Türkiye‘deki ilk mağazalarını açmak için seçtiği Bağdat caddesinde pek keyif yok şimdilerde.
İstanbul’da gezenler, bugünlerde Bağdat caddesini ziyaret ettiklerinde kalabalığın her zamankinden az olduğunu fark etmeye başlamıştır sanırım. Bağdat caddesindeki müdavimi olduğunuz mekanları da boş bir halde görüp de merak edenlerdenseniz açıklayalım.

Kentsel dönüşüm ve Yüksek Kiralar

İstanbul’un en prestijli ve kalabalık yerlerinden biri olması sebebiyle dünyaca ünlü markaların da Türkiye’deki ilk mağazalarını açtığı Bağdat caddesinde pek keyif yok şimdilerde.

Kiraların ve hava parasının ciddi şekilde mağaza sahiplerini zarar ettirmesi, AVM’lerin dükkan kültürünü baltalaması Bağdat caddesinin keyfini kaçırmış gibi görünüyor.

Kiraları yüzünden Armani, GAP, United Colors of Benetton gibi markaların Bağdat caddesini terk etmeye başlamasıyla caddenin keyfi de kaçmaya başladı. Bağdat caddesi üzerinde iki şubesi olanlar ise şube sayısını tek’e indirmeye başladı. Bu duruma kentsel dönüşümle yenilenmeye başlanan binaları da eklediğiniz zaman Bağdat caddesi var olduğu ilk yıllardan beri en keyifsiz günlerini de geçirmeye başlamış gibi görünüyor.

Ben de İstanbul’da gezerken Bağdat caddesini her ziyaretimde bir başka yerin kapandığına şahit olmaya başladım. Bağdat caddesi üzerindeki Havelka, GAP, Armani, Limonata, Magnum Store, Cremeria Milano, United Colors of Benetton, Suadiye Fenerium Mağazası ile Şaşkınbakkal Kazım Özalp sokaktaki Cremeria Milano ve Asko Roma Dondurmacıları aklıma gelen ilk mekanlar.

Bu mekanların bazıları kentsel dönüşüm sebebiyle hizmete arar verirken, bir kısmı da yüksek dükkan kiraları sebebiyle Bağdat caddesinden çekilme kararı aldı. İstanbul’da gezerken yolu Bağdat caddesine düşenlerin de bilgi sahibi olması için, siz de kapandığını gördüğünüz mekanları yazımıza yorum olarak paylaşmanızı rica ediyoruz.

Bu konu vesilesiyle Bağdat Caddesinin eski günlerine bir an önce kavuşması ve insanların keyifle gezindiği o eski Bağdat Caddesi olmasını gönülden diliyorum.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.