Kısmet Kapısı Telli Baba

by İSTANBUL'DA GEZ !

sarıyer telli babaİstanbul Sarıyer’de genellikle genç kızların ve kadınların kısmetlerinin açılması için ziyaret ettiği Telli Baba Türbesi hakkında net olarak bir bilgi olmamakla birlikte, inanılan en bilinir rivayet şöyledir; İmam Abdullah Efendi, Fatih Sultan Mehmed zamanında tabur imamı olarak görev yaparken şehit düşmüştür. 1930’lu yıllar olduğu tahmin edilen bir zamanda hastalıklı bir kız rüyasında İmam Abdullah Efendiyi görür ve burada türbe açılmasına vesile olur.
Telli Baba ziyaretinden sonra iyileştiği söylenen kızı duyanlar da bu türbeyi ziyaret edip dua etmeye ve hayırlı kısmet istemeye başlarlar.

Telli Baba Türbesi cuma günleri, hafta sonları ve özel günlerde yerli ve yabancı ziyaretçi akınına uğrar. Telli Baba Türbesinde dua ettikten sonra oradan alınan telin boyu ile dua edenlerin dileklerinin gerçekleşme süresinin doğru orantılı olduğu söylenir. Ne kadar kısa tel kesilip alınırsa o kadar hızlı dileklerin gerçekleştiğine inanılır.
Günümüzde halen yeni evli çiftler evlendikleri gün Telli Baba Türbesini ziyaret ederek evlerine bereket, evliliklerine muhabbet geleceğine inanarak ziyaret ederler.

Telli Baba aynı zamanda İstanbul’un dört manevi bekçisi olarak bilinen evliyadan biri olarak anılmaktadır.
IMG_5173

Biz yine de İstanbul’un evliyalar, alimler ve mübarekler şehri olmasına inanmamıza rağmen dileklerin Allah’tan istenmesi ve bu türbelerdeki mübareklerden değil sadece Allah’tan yardım istenmesini önermekteyiz.

Konu ile ilgili bazı ayetler aşağıdaki gibidir.

Haşr Suresinde belirtildiği gibi; O, yaratan, var eden, (varlığa getirdiklerine) biçim veren Allah’tır. En güzel isimler O’nundur. Göklerde ve yerde bulunanların hepsi O’nun ululuğunu anarlar. O, aziz (mutlak gâlip), hakim (hükümdar, herşeyi hikmetle yapan)dır.

BAKARA 186. Kullarım beni sana soracak olurlarsa bilsinler ki ben yakınım. Beni çağırdığı vakit çağıranın çağrısına karşılık veririm. Doğru yolu bulmaları için onlar da bana karşılık vermeli ve bana inanmalı.
KAF 16. İnsanı biz yarattık ve onun kendi kendine neyi fısıldadığını iyi biliriz. Biz ona şahdamarından daha yakınız.

AHKAF 4. De ki, “ALLAH’ın dışında yalvardıklarınıza bir bakın. Onların yerden neyi yarattığını bana gösterin. Yoksa göklerde onların bir ortaklığı mı var? Bundan önce bir kitap veya bir bilimsel belge getirin, doğru sözlü iseniz?”

Telli Baba Türbesi; Sarıyer’den Rumeli Kavağına giden yolda görülebilir.

Telli Baba Türbesi Nerede, Nasıl gidilir?

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.