istanbul camileri

Eminönü Rüstem Paşa Camii

by İSTANBUL'DA GEZ !

rüstem paşa camiiKanuni Sultan Süleyman’ın güzel kızı Mihrimah Sultan‘ın kocası ve Osmanlı sadrazamlarından Rüstem Paşa, Muhteşem Yüzyıl dizisinden de öne çıkan karakterlerden biriydi hatırlarsanız.

Rüstem Paşa, Eminönü’nde Süleymaniye Camii‘ne çıkan Uzun Çarşı yokuşunda kendi adına Rüstem Paşa Camii‘ni Osmanlı Devleti’nin en ünlü mimarına yani Mimar Sinan‘a yaptırmıştır. Dönemin ve Mimar Sinan’ın sade eserleriyle karşılaştırıldığında Rüstem Paşa Camii, en süslü cami olarak adlandırılmaktadır. Yani Rüstem Paşa yine yapmış yapacağını ve ön plana çıkmayı başarmış. 🙂istanbul camileri

Bugünkü Eminönü – Karaköy iskelesi, Eminönü otobüs duraklarının hemen karşısında Uzun Çarşı caddesinde yer alan Rüstem Paşa Camii’nin yeri çukurda olduğu için Mimar Sinan tarafından altında bugün de halen kullanılan dükkanları inşa ederek caminin yükselmesini sağlamıştır. Bu açıdan baktığımızda bugünkü çarşılarında varlığının temelleri bu cami döneminde atılmış.

rüstem paşa cami girişi40×40 kare taban üzerinde kurulu Rüstem Paşa Camisinin en önemli özelliği İznik çinileridir. Rüstem Paşa Camii içerisinde Turkuazın hakim olduğu “Kırmızı Lale” motifleri başta olmak üzere çeşitli İznik çinileri ile süslenmiştir.

Rüstem Paşa Camii, büyük İstanbul depreminde aldığı yaraları zaman içerisinde sarsa da minaresi ve kubbesindeki yenilemeler Rüstem Paşa Camii’nin mimarisinin aslına göre değiştiğini göstermektedir.

 

Rüstem Paşa Camii Nerede ? Nasıl Gidilir ?

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.