İstanbul’un En İyi Dondurmacıları

by İSTANBUL'DA GEZ !

asko romaTarihi eski Roma İmparatorluğu’na kadar dayanan Dondurma, günümüzde evrensel ve vazgeçilmez bir sütlü tatlı. Dondurma deyince herkesin aklına farklı ve yöresinde ünlü olan dondurmacının geleceğine eminim. Kaldı ki ülkemizde de Kahramanmaraş Dondurması’nın kalitesi tarışılmaz. Ancak, ben bugün size İstanbul’daki En İyi Dondurmacıların nerelerde olduğunu aktarmaya çalışacağım ki canınız dondurma çektiğinde veya sıcaktan bunaldığınızda en lezzetli nerede dondurma yeneceği hakkında bir fikriniz olsun.

İstanbul’da Dondurma deyince akla bir çok dondurmacı geliyor ama bu saydıklarımın önünde sıra bekleme ihtimaliniz oldukça yüksek 🙂 Kendi favori dondurmacımdan başlamak istiyorum;

Dondurmacı Yaşar Usta (Bostancı)

Mesleğe 1962’de atılan Yaşar Usta’nın temel felsefesi doğallık. Mevsim meyvelerinden katkısız bir şekilde dondurmalarını üreten Yaşar Usta’da dondurmaları yerken meyve çekirdeklerini ve posasını da hissetmek doğallığın en büyük göstergesi.
Önünde uzun kuyruklar oluşturan Yaşar Usta’daki favori lezzetlerim; Kavun, Tahin, İncir, Şeftali, Sütlü (taze inek sütünden)

Yaşar Usta’nın orjinal yeri; Bostancı Lunapark’tan Kadıköy istikametine minibüs yolundan giderken Shell benzinlik karşı sokağı 🙂
Prof Dr. A Nihat Tarlan Caddesi 34/2 Bostancıyaşar usta dondurma

Dondurmacı Ali Usta (Moda)

19969’dan günümüze Moda’da hizmet veren Ali Usta’nın önünde de uzun kuyruklar görmek mümkün. Ali Usta yıllarıdr dondurmalarını günlük ve kendisi yapmaya devam ediyor.

Balkaymak Dondurma (Moda)

Çocukluğumda Gül Dondurma yeme heyecanı ile gittiğim dondurmacı Moda’daki Balkaymak’tır. Gül şeklinde külaha yerleştirdiği dondurmaları halen hatırlıyorum. 1980’den günümüze memnun müşteri ve kaliteli hizmet anlayışından değişen bir şey yok.

Moda Balkaymak, Moda Ferit Tek Sokak No: 17/1 Kadiköy adresinde

dondurmacı ali usta

Asko Roma

Bağdat caddesine alışverişe gittiğimde keşfettiğim Asko Roma donurmacısı aslında ilk şubesini 1972’de Yeşilköy’de açmış. 2013’te ise Asko Roma Şaşkınbakkal şubesi hizmete girmiş.
Asko Roma’da en çok çocukluğumun cikleti Big Buble, Pamuk Şeker ve Tropik portakal dedikleri açık mavi renkli dondurmayı beğendim. Oldukça lezzetli dondurmaları var.

Asko Roma Şaşkınbakkal; Boyner binasının hemen yanındaki Kazım Özalp Sokakta.
Asko Roma Yeşilköy ise; İstasyon Caddesinde

girandola

Cremeria Milano

İlk şubesini ve Türkiye’ye girişini İstiklal Caddesinden yapan Cremeria Milano’nun sahibesi hanımefendi tam bir İtalyan, ve yanında çalışan yardımcısının da İtalyanca ve İngilizce konuşmasını istiyor.
1930’lardaki İtalyan tarzını devam ettiren Cremeria Milano’da dondurmalar çok çeşitli ve lezzetli. Alkol içerikli Baileys gibi dondurmaları da mevcut. Favorilerim; Hindistan Cevizi, Nutella, Tiramisu. Ve bir kez deneyerek oldukça ferahladığım Nane’li dondurması da oldukça etkili.
Cremeria Milano’da da dondurmaları yerken içeriği ve kaliteyi hissedebiliyorsunuz.

Cremeria Milano, Şaşkınbakkal, Caddebostan, İstiklal Tünel, Nişantaşı, Bebek, City’s Mahalle ve Palladium şubelerinde de hizmet veriyor.

charly temmelCahrly Temmel

Türkiye serüvenine İstiklal Caddesinden başlayan bir diğer dondurmacı da Charly Temmel. 1985 yılında Avusturya’da başlayan dondurma üreticiliği ABD’den sonra ülkemize geldi. Tamamıyla günlük üretim yapan Charly Temmel de istanbul’da en iyi dondurma yenecek yerlerin başında geliyor.

Güneş Dondurmacısı

Yaklaşık 30 yıldır lezzetli dondurmaları ile hizmet veren Güneş, Bebek semtinin de simgelerinden biri olmayı başarmış. Yaklaşık 15 dondurma çeşidi olan Güneş’te en meşhur dondurma, Yunanistan’ın adalarından gelen sakızla yapılan dondurması.

Güneş Dondurmacısı Bebek sahilde.

Girandola

Ünlü İtalyan dondurmalarının tipik bir temsilcisi olan Girandola, Ulus’ta toptan satış için açtığı merkez sonrasında ilk perakende dükkanını Arnavutköy’de açtı.
Girandola’da; Amarena, Mascarpone, Kazandibi, Chocolate Brandy, Mojito, Tiramisu, Vişne-Yeşil Elma, Balkabağı, Kavak İnciri, Armut, Dolce di Latte, Yoğurt, Kaymak, Kestane gibi toplamda 70’in üzerinde özel tarife sahipler. Dondurmalarını Geleneksel İtalyan yöntemleriyle üretildikleri için nefis tatları İtalya’daki dondurmalardan farksız.

Girandola, Arnavutköy’de İBB Sosyal tesislerin yakınında…

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.