Saturday, Jun 8, 2019
Ana Sayfaİstanbul'da Lezzet DuraklarıBayramoğlu Döner Kavacık

Bayramoğlu Döner Kavacık

İstanbul Kavacık’ta ilk ve tek şubesi ile yerli yabancı bir çok turistin sıklıkla tercih ettiği “Bayramoğlu Döner Kavacık” tecrübemi paylaşmadan önce kültürümüzde vazgeçilmez bir yeri olan Döner damağımızdaki tadını bırakmaya nasıl başladı bu yolculuğa bir göz atalım.

Döner, Bursalı İskender bey tarafından Bursa sokaklarında satılmaya başladığında takvimler 1867 yılını gösteriyordu. “İskender Kebap” ismi de İskender beyin sokaklarda sattığı İskender’in Dönen Kebabı diye bilinen ilk dönerin adından gelmektedir.

Etin büyük bir şişe dizilerek dikey bir şekilde odun ateşinde pişirilmesi ve sonra ince ince kesilmesiyle servis edilen “Döner Kebap” tüm dünyada da Türkçe ismiyle “Döner Kebap” olarak biliniyor. Genellikle kuzu etinin terbiye edilmesiyle yapılan Döner, Dana-Kuzu karışık olarak da yapılabiliyor. Döner, ekmek arasında, tandır lavaş arasında, lavaş ekmeği arasında, pilav üstünde veya sade Döner Porsiyon olarak da tüketilmektedir.

Bursa sokaklarından Anadolu, İstanbul ve dünyaya lezzetini ulaştıran Döner Kebap’ı yorumlayan bir çok usta da oldu elbette. Türkiye nüfusunun en yoğun olduğu İstanbul’da da bir çok Döner yapan ustalara ait restoranların sayısı oldukça fazla.

İstanbul’un En İyi Dönercisi olarak deneyimlediğim “Bayramoğlu Döner” Beykoz ilçesinin Kavacık semtinde ilk ve tek şubesiyle hizmet vermektedir. Bayramoğlu Döner Kavacık, odun ateşinde pişirdiği dönerinde Kuzu ve Dana etinin harika bir karışımı ve terbiyesi ile yapılmakta. Bayramoğlu Döner, hemen oracıkta yaptığı sıcacık tandır lavaşı ile servis ediliyor.

Bayramoğlu Döner Kavacık‘ta lezzetin kalitesi ne kadar yüksek ise hizmet ve servis hızı da aynı kaliteyi karşılıyor. Yemekten sonra lezzetine kefil olabileceğim Havuç Dilim Baklava ve Sütlaç damağınızda hoş bir tat bırakacak.

Afiyet Olsun 🙂

İstanbul'da Gezilec
Mercan Kokoreç - Ca
Makaleye Puan Verin
Henüz Yorum Yok

YORUM YAPIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.