Tarihi Sultanahmet Köftecisi

by İSTANBUL'DA GEZ !

İstanbul Sultanahmet’te ilk şubesini açan Meşhur Sultanahmet Halk Köftecisi, 1920 yılından beri İstanbulluya hizmet etmeye devam eden ve 3 kuşağın bir arada işlettiği nadir mekanlardan biri olarak yoluna devam etmektedir.

sultanahmetSultanahmet Köftecisi adını marka haline getiren ustalarımızın sırrı, özenle seçilen etleri sadece tuz, soğan ve ekmek ile harmanlayarak mangal ateşinde pişirmeleridir. Etin gerçek tadının ortaya çıkmasını sağlayan bu yöntemin benimsenmesi Meşhur Sultanahmet Halk Köftecisi adını bir marka haline getirmiştir.

Sultanahmet Köftecisi adını markalaştıran Mehmet Seraceddin Efendi olmasa da Mehmet Seraceddin Efendi’nin torunları dedelerinden aldıkları bayrağı bugün de taşımaya devam ediyorlar. Zaman içerisinde Turan Kebapçısı adıyla başlayan macera, bugün İstanbul‘un en ünlü köftecisi olarak anıldıkları Meşhur Sultanahmet Halk Köftecisi adını taşımaktadır.

sultanahmet-koftecisiKredi kartının da geçmediği Meşhur Sultanahmet Halk Köftecisi, rezervasyon kabul etmiyor. Zamanında orada olanların lezzetini tadabilecekleri bir mekan olarak bugün Divan yolu caddesi üzerinde, Türk Edebiyatı Dergisinin hemen yanında İstanbul’un en ünlü köftelerini yapıyorlar.

Meşhur Sultanahmet Halk Köftecisi’nin logosu da bir başka hikaye içeriyor. Ünlü hattat Sinan Sinangil tarafından çizilen logodaki Altı Minare, Sultanahmet Camii‘ni temsil etmekte ve hat ile “Meşhur Sultanahmet Halk Köftecisi” yazısının baş harfleri logo içerisine yerleştirilmiştir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.