Hırka-i Şerif Camii Nerede ve Ziyaret Saatleri

by İSTANBUL'DA GEZ !

Hırka-i Şerif Camii, 15. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş İstanbul Camileri arasındadır.. Hırka-i Şerif ismi, caminin mescidinde bulunan ve Hz. Muhammed (S.A.V.)’in kullandığı bir hırka nedeniyle verilmiştir. Hırka-i Şerif Cami, İstanbul’un Fatih semtinde yer almaktadır ve tarihi ve kültürel değeri ile turistler tarafından da ziyaret edilmektedir. Hırka-i Şerif Camii, Fatih Camiine çok yakın bir konumda olup yürüme mesafesindedir. Akseki caddesi üzerinde yer alır.

Hırka-i Şerif Camii Mimarisi

Hırka-i Şerif Camii, Osmanlı Mimarisi Özellikleri taşıyan, klasik Türk camii tarzında inşa edilmiş bir yapıdır. Cami, kubbeli bir mihrabı, geniş bir avlulu cemaat yeri, minareleri ve kapıları ile öne çıkan bir yapıdır. İç mekan, beyaz mozaikler, süslemeler ve hafif renkli ahşap işçiliği ile zengin bir görünüme sahiptir.

Hırka-i Şerif Camii Ziyaret Saatleri

Hırka-i Şerif Camii’nde ziyaret şartları pandemi nedeniyle değiştirilmişti ancak, yakın zamanda yapılan düzenlemelerle Hırka-i Şerif Ziyaret Saatleri hafta içi 10:00-18:00 arası, hafta sonu ise 09:00-18:00 arası olarak belirlenmiştir.

Hırka-i Şerif Camii Nasıl Gidilir ?

Hırka-i Şerif Camii, İstanbul, Fatih semtinde Akseki caddesi üzerinde bulunmaktadır. Camiye ulaşmak için; birkaç yol kullanılabilir. Otobüs kullanılabilir. Yavuz Selim Otobüs durağı en yakın otobüs durağıdır.

Trenle ulaşmak isteyenler ise Marmaray veya İstanbul-Ankara hızlı tren hattı ile Sirkeci istasyonuna vardıktan sonra yaklaşık 3,5 km uzaklıktadır.

Metro kullanmak isteyenler, M1A ve M1B metroları ile Emniyet Fatih durağında inerek yürüme mesafesinde Hırka-i Şerif Camisine ulaşabilir.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.