Nuruosmanye Camii Nerede ?

by İSTANBUL'DA GEZ !

nuruosmanOsmanlı’nın Nuru anlamına gelen güzel ismiyle Nuruosmaniye Camii, Kapalıçarşı girişinde Çemberlitaş’ta tüm ihtişamı ile yükselmektedir.
Nuruosmaniye Camii, Eminönü Yeni Camii‘nde olduğu gibi, bir padişah tarafından başlayıp da başka bir padişah tarafından tamamlanan yapılardan biridir. 1748 yılında yapımı başlanan Nuruosmaniye Camii, 1. Mahmud’un ölümü sonrasında tahta geçen 3. Osman zamanında 1755’te tamamlanmıştır.

nuruosmaniye-1İstanbul‘da yapılan ilk Barok tarzındaki cami olmakla birlikte, batılılaşmanın başladığı bir dönemde inşa edildiği için Osmanlı Mimarisinin dönüm noktası olmuştur. Mustafa Ağa ile yardımcısı Simon Kalfa tarafından yapılmıştır.

İstanbul Çemberlitaş‘ta yer alan Nuruosmaniye Camii, adının sebebi olarak iki rivayet vardır. Birincisi 3. Osman döneminde tamamlanması sebebiyle Nuruosmaniye adını aldığıdır. İkinci ve diğer rivayete göre ise nuruosmaniyeNuruosmanniye Camii’nin 174 gibi yüksek sayıda pencere ile aydınlanması sebebiyle ışığın yüksekliğinden, aydınlığından aldığı da rivayet edilmektedir.

Hazır isimden bahsetmişken, incelemelerimde karşılaştığım şu bilgi de Nuruosmaniye ismini doğurmuş olabilir mi diye düşünmemi sağladı. Şöyle ki; Nuruomaniye Camii Kubbesinde En-Nur Suresi 35. Ayeti; Allah, göklerin ve yerin nurudur yazılıdır.

Nuruosmaniye Camii Nerede, Nasıl gidilir ?

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.