İstanbul’un Manevi Bekçileri

by İSTANBUL'DA GEZ !

istanbulun manevi koruyucularıİstanbul için bir çok kez söylediğimizi tekrar ederek başlıyorum. İstanbul Dünya’nın Başkentidir.

Osmanlı öncesinde bile defalarca elde edilmeye çalışılan, kuşatılan ve tüm dünyanın gözünün üstünde olduğu bir şehir İstanbul. Öyle ki Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) İstanbul için; “İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur.” Hadis-i Şerifini layık görmüştür.

İstanbul defalarca İslam ordularınca kuşatıldığı için mi bilinmez ama ilahi bir şekilde İstanbul efsanelere konu olan evliyalara ve manevi zatlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu maneviyatı sağlayan zatların da İstanbul’un Manevi Bekçileri olduğuna inanılır.

İstanbul’un 4 Manevi Bekçisi olarak Hz. Yuşa, Yahya Efendi, Aziz Mahmud Hüdayi ve Telli Baba adlandırılsa da haliç kıyısındaki Peygamber Efendimizin Vahiy katiplerinden olan Ebu Eyyüb El-Ensari yani bugün Eyüp Sultan Camii bahçesindeki zatı muhteremin de İstanbul’un Manevi Bekçilerinden olduğunu düşünmemek olmaz.

İstanbul’un Manevi Bekçileri

Aziz Mahmud Hüdayi 

Sultanların Sultanı olarak bilinen Aziz Mahmud Hüdayi Hazretlerinin türbesi bugün kendi adını taşıyan vakfın da içinde olduğu Aziz Mahmud Hüdayi Camii içinde Üsküdar’dadır.

Hz. Yuşa

İstanbul’a Kanuni Sultan Süleyman’ı ziyarete gelen Yahya Efendi’nin rüyasında görmesi ile bugünkü kabri bulunan Yuşa Hazretleri, Hz. Yusuf’un soyundandır. İstanbul’un kuzeyinde ve İstanbul’un en yüksek tepesine adını veren türbesi ve camisi ile bugün Beykoz’dadır.

Telli Baba

Tam olarak kim olduğu ve nereden geldiği bilinmeyen Telli Baba adıyla bilinen zatı muhteremin İstanbul macerası ile ilgili bir çok rivayet vardır. İstanbul’u kuşatan Emevi orduları veya başka bir İslam ordusu ile İstanbul’a gelen bir zat olduğu rivayetlerden biridir. Diğer bir rivayette ise Fatih Sultan Mehmet döneminde yaşayan ve şehit düşmüş bir imamdır. Her kim olursa olsun çokça ziyaretçisi ile bugün Rumeli Kavağında Sarıyer’de bulunan Telli Baba da İstanbul’un Manevi Bekçilerindendir.

Yahya Efendi

Kanuni Sultan Süleyman’ın süt kardeşi ve İslam alimlerinden olan Yahya Efendi, özellikle denizciler tarafından İstanbul Boğazının manevi koruyucularından biri olarak adlandırılmıştır. Yahya Efendi’nin türbesi Çırağan Sarayı karşısındaki ağaçlık alandadır.

Ebu Eyyüb El-Ensari

İstanbul’un manevi bekçileri arasında adı geçmese de istanbuldagez.com olarak biz Ebu Eyyüb El-Ensari’nin de İstanbul’un manevi bekçilerinden biri olduğuna inancımız tam. Hz. Muhammed’in ağzından çıkan vahiyleri yıllarca yazan ve günümüze ulaşmasına yardımcı olan bu muhterem İstanbul’u korumuyorsa kimse korumuyordur. İstanbul’un en ünlü camilerinden olan Eyüp Sultan Camii eğer bugün bu kadar ünlü ise bunu Hz. Muhammed’in vahiy katiplerinden olan sahabe Ebu Eyyüb El-Ensari’ye borçludur.
İstanbul’un fethi sonrası Fatih’in hocası Akkşemseddin’in rüyasında gördüğü muhterem mezarını Akşemseddin’e göstermiş ve bugünkü türbe ve cami inşa edilmiştir.

Biz de umuyoruz ki Allah, İstanbul başta olmak üzere ülkemizi de bu manevi zatı muhteremlerin hürmetine her türlü musibetten, terörden ve kötü niyetli şer güçlerin şerrinden korusun. Ülkemizde ve Şehri İstanbul’da huzurlu ve mutlu bir şekilde kardeşçe yaşayabilelim inşallah.

Tüm bunların yanında nacizane önerimizdir ki, İstanbul’un bu manevi bekçilerini ziyaret ettiğimizde isteklerimizi yalnızca Allah’tan isteyelim. Toprak altında yatan bedenler, Allah’ın izni olmadan kimseye fayda veremezler. Konu ile ilgili bazı ayetler aşağıdaki gibidir.

Haşr Suresinde belirtildiği gibi; O, yaratan, var eden, (varlığa getirdiklerine) biçim veren Allah’tır. En güzel isimler O’nundur. Göklerde ve yerde bulunanların hepsi O’nun ululuğunu anarlar. O, aziz (mutlak gâlip), hakim (hükümdar, herşeyi hikmetle yapan)dır.

BAKARA 186. Kullarım beni sana soracak olurlarsa bilsinler ki ben yakınım. Beni çağırdığı vakit çağıranın çağrısına karşılık veririm. Doğru yolu bulmaları için onlar da bana karşılık vermeli ve bana inanmalı.
KAF 16. İnsanı biz yarattık ve onun kendi kendine neyi fısıldadığını iyi biliriz. Biz ona şah damarından daha yakınız.

AHKAF 4. De ki, “Allah’ın dışında yalvardıklarınıza bir bakın. Onların yerden neyi yarattığını bana gösterin. Yoksa göklerde onların bir ortaklığı mı var? Bundan önce bir kitap veya bir bilimsel belge getirin, doğru sözlü iseniz?”

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.