Kuleli Askeri Lisesi Tarihi

by İSTANBUL'DA GEZ !

Kuleli Askeri Lisesi Tarihi, yapının bugün olduğu yerde, İstanbul Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedildiği zaman bahçesinde kuleli bir manastıra kadar gitmektedir. “Kuleli” adı bu alandaki eserlere yapışıp kalan bir sıfat olarak günümüze kadar gelmişse bunda Kuleli Manastır en büyük pay sahibidir. Çünkü; bu manastırdan sonra yapılan her yapıda mutlaka bir kule vardır. Bu sebeple geçmişteki kuleli manastırdan mı etkilenildi düşüncesi geliyor akıllara.

kuleli-askeri-lisesiİstanbul‘un fethinden günümüze defalarca el değiştirip, hastane, okul, kışla olarak kullanılmıştır. Kuleli Manastır, Yavuz Sultan Selim tarafından Yeniçerilere kışla olarak verildiğinde başlamıştı aslında hikaye(1520).

İstanbul hep hareketli günler geçiren bir şehir olduğu için yüzyıllardır, bundan “Kuleli” adındaki yapılar da hep nasibini almıştır.

Kuleli Askeri Lisesi Tarihi, 2. Mahmut döneminde inşa edilen yapı -her ne kadar bir kaç kez yıkılıp yeniden yapılsa da- Kuleli Askeri Lisesi’nin temellerinin oluşturulmasına sebep olmuştur.

1854’te Kırım savaşı için İstanbul’a gelen İngiliz ve Fransız askerlerin de konakladığı bir kışla olarak görev yapan Kuleli, aynı dönemde kalan askerler için bir hastane olarak da kullanılmıştır.

1871’de Sultan Abdülaziz’in yaptırdığı kagir yapı ise günümüze kadar gelen Kuleli Askeri Lisesi‘nin yapısını oluşturur. Bu tarihten sonra yine okul, hastane, kışla gibi şekillerde kullanılmıştır.

1924’te Kuleli Lisesi adıyla sivil lise olması kararlaştırılan okul, 1925’ten günümüze Kuleli Askeri Lisesi olarak askeri lise amacıyla kullanılmaktadır.kuleli-askeri-lisesi1

Kuleli Askeri Lisesi, dünyadaki çalkantılarında etkisiyle 2. Dünya Savaşı döneminde Konya’ya taşındığı için, 1941-1947 yılları arasında hastane olarak kullanılmış, Boğaz Nakliyat Komutanlığı burada görev yapmıştır. 1947 yılında son kez bugünkü Kulesi Askeri Lisesi kendi yerine gelerek gerçek amacına uygun görev yapmaya devam etmektedir.

Üsküdar’da Çengelköy Sahilinde yer alan Kulesi Askeri Lisesi ile denizin arasında sadece bir yol yer alır. İstanbul’da fotoğraf çekecek yerler dendiği zaman akla gelen yerlerden olmasını sağlayan da yine Kuleli Askeri Lisesi binasının ihtişamı ve geceleri de güzel bir şekilde aydınlatılmasıdır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

1 yorum

Char 9 Eylül 2016 - 02:17

A simple and intneliglet point, well made. Thanks!

Reply

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.