Yahya Efendi Türbesi

by İSTANBUL'DA GEZ !

Dünya Başkenti İstanbul’un manevi bekçilerinden olan Yahya Efendi, Trabzon’da doğup İstanbul’da bugünkü türbesinde defnedilen Kanuni Sultan Süleyman’ın süt kardeşi, İslam ve tıp alimlerinden biridir. İstanbullu denizcilerin inanışına göre ise Osmanlı döneminde denizciler sefere çıkarken onlara hayır dua eden İstanbul‘un manevi bekçilerinden bir zatı muhteremdir.

Bugün Çırağan caddesinde Beşiktaş Emniyet Müdürlüğü yanında bulunan Yahya Efendi Türbesi‘nde yatmakta olan Yahya Efendi, İstanbul’daki süt kardeşi Kanuni Sultan Süleyman’ı ziyarete geldiği İstanbul’da üç gece üst üste rüyasında Hz. Yuşa’yı görür. Rüyada Hz. Yuşa bugünkü türbesinin yerini Yahya Efendiye gösterir ve gel mezarımı yap diyerek Yahya Efendiyi çağırır. Bugünkü Hz. Yuşa tepesi ve türbesinin de tarihi Yahya Efendiye dayanmaktadır.

Bir dönemin ünlü dizisi Muhteşem Yüzyıl’da Şehzade Mustafa’nın Kanuni Sultan Süleyman tarafından boğdurulması çok konuşulmuş ve ilgiyle izlenmişti. Yahya Efendi, bu hadise vuku bulduğu günlerde Kanuni Sultan Süleyman’a yaptığının yanlış olduğunu bildiren mektubu ile Kanuni Sultan Süleyman’ı kızdırmış ve süt kardeşi Yahya Efendiyi emekli etmiştir.

İstanbul’da emekliliği sonrasında yaptığı dergahında İslam ve Tıp alanında çeşitli dersler de veren Yahya Efendi, Osmanlı Devlet erkanından, tüccarlar ve özellikler gemicilerin bol hediyeleri ile ziyaret edilip hayır duası alınan bir muhterem olarak yaşamını sürdürmüştür. Aldığı yardımlarla bir çok hayır işeyen, mektepler yaptıran Yahya Efendi Beşiktaş’taki dergahında vefat etmiştir.

Süleymaniye Camiinde kılınan cenaze namazı sonrası, Beşiktaş’taki dergahında defnedilen Yahya Efendinin mezarına daha sonra Mimar Sinan tarafından Yahya Efendi Türbesi inşa edilmiştir.

Yahya Efendi Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir?

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.