İstanbul Romantik Yerler

by İSTANBUL'DA GEZ !

Dünyada romantizm denince akla gelen ilk şehirlerden biri hiç şüphe yok ki İstanbul. İstanbul, geçmiş kültürleri, yaşanmış aşkları, aşk efsaneleri ile aşk yaşamak için harika bir şehir.

Kasım’da aşk başkadır mottosuyla, kasım ayı gelmeden İstanbul’da romantik bir gezi için önerilerde bulunmak istiyoruz…

kiz-kulesi1Kız Kulesi

İstanbul’da aşk yaşanır da içinde Kız kulesi olmaz mı hiç? Boğazın ortasında sevdiğinizle gidip romantik bir akşam yemeği için harika bir seçim elbette Kız Kulesi. Ancak, bu romantik akşam yemeği Kız Kulesinde olunca biraz tuzlu bir hesap gecenin sonunda tadınızı kaçırabilir. Cebinize daha uygun bir şekilde Kız Kulesinde romantik bir gün için Üsküdar Salacak sahilinde tam da Kız Kulesinin karşısındaki çay bahçeleri, restoranlarda İstanbul’un ve dünyanın en güzel manzaralarından birinde gözleriniz bayram edecek. Bir yanınızda sevdiğiniz diğer yanda sıcacık çayınız veya mis gibi tarçın kokulu sahlep ile içiniz ısınacak.

vapurVapur Sefası

Vapur sefası sanırım İstanbul’un en ucuz ve en keyifli yeri. Dünyanın herhangi bir yerindeki bir vapurda sevdiğinizle seyahat etmek çok normal olabilir ama bu vapurun yüzdüğü sular İstanbul Boğazı ise işler değişir. Asya ve Avrupa, iki kıta arasında giden bu vapurlara Kız Kulesi, Galata Kulesi, Topkapı Sarayı, Haliç ve sevimli martıların eşlik ediyor olması işi tamamıyla değiştiriyor ve büyük bir romantizmin içinde kalıyorsunuz.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Dünyanın ilk aşk şiirini İstanbul Arkeoloji Müzesinde görmek belki de bir çok aşık için özel bir an olabilir. Ne ilk ne de son aşık siz olacaksınız ama dünya tarihiyle ilgili ilkleri taşıyan bir müze olarak İstanbul Arkeoloji Müzesi, ilk aşk şiirine ev sahipliği yapıyor. Kim bilir belki de ilham size oracıkta gelir de aşkınıza güzel bir dörtlük karalarsınız. 🙂 İstanbul Arkeoloji Müzesi, Topkapı Sarayının hemen yanındadır.

pierre lotiPierre Loti Tepesi

Pierre Loti eğer bugün halen aynı isimle anılıyorsa bunun sebebi yine bir aşk hikayesidir. Eyüp’te Haliç’e hakim bir tepe olan Pierre Loti Tepesi de İstanbul’daki Romantik Yerlerden. Şair ve yazar Pierre Loti, İstanbul seyahatlerinde aşık olduğu kadına hissettiklerini buradan ilham alarak kaleme almıştır.

istanbul-manzaralariGalata Kulesi

İstanbul’da Romantik Yerler diye düşündüğünüzde akla ilk gelen yerlerden biri de İstanbul’un dünyaca ünlü simgelerinden biri olan Galata Kulesi‘dir. Tarihi Galata Kulesi restoranı manzarası, kalitesi ve tarihine oranla olukça uygun fiyatlara 360° İstanbul manzarasını misafirlerine sunuyor.

bogaz-kopruleriİstanbul Sapphire Seyir Terası

İstanbul’un en yüksek binasında romantik bir akşam yemeğine ne dersiniz ? İstanbul Sapphire, İstanbul’un en yüksek binası olarak Mükemmel bir seyir terasına sahip. İstanbul’da Romantik bir akşam yemeği için İstanbul Sapphire seyir terasına çıkıp harika İstanbul manzarası ile tüm boğazı baştan başa görürken, 3 boğaz köprüsünü ve adaları izleme şansınız olacaktır. İstanbul’da Romantik Yerler arasında iyi bir tercih olduğu gibi metro ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Romantizm sadece grantuvalet giyinip lüks sofralarda müzikle veya tarihi binalar arasında olmuyor elbette. İstanbul’da Romantik Yerler arasında sevdiğinizle İstanbul’un en güzel sayfiye yerlerinde oldukça romantik bir gün geçirmeniz de mümkün.

belgrad-ormanBelgrad Ormanı & Atatürk Arboretumu

Belgrad Ormanı ve Atatürk Arboretumu, Sarıyer Bahçeköy’de özellikle bahar aylarında harika manzarası ve doğanın yüzlerce tonuyla sizlere baş başa harika ve romantik bir gün geçirmenizi sağlayabilir. İstanbul’da Sonbahar‘ın en güzel yaşanacağı yerlerden Belgrad ormanı içinde yer alan Atatürk Arboretumu, Belgrad ormanı ile benzer özelliklerde olsa da bitki çeşitliliği ve manzara konusunda Atatürk Arboretumu bir adım önde diyebiliriz. Belgrad ormanında sevdiğinizle yürüyüş yapabilir, varsa bisikletinize birlikte binebilir ve birlikte spor yapabilirsiniz.

Fethi Paşa Korusu

Fethi Paşa Korusu da İstanbul’daki hem sessiz hem doğayla baş başa kaldığınız hem de harika bir boğaz manzarasına sahip sayfiye yerlerinden. Fethi Paşa Korusunda sevdiğinizle kafa dinlerken bol oksijenli havada güzel bir yürüyüş yaparken dünya sizin etrafınızda dönüyormuş gibi hissedebilirsiniz 🙂

Emirgan Korusu

Emirgan Korusu

Emirgan Korusu, Fethi Paşa Korusu gibi boğaza nazır, harika manzarası ile İstanbul’da Romantik Yerler arasında en çok tercih edilenlerdendir. Özellikle ilk baharda İstanbul’un ünlü laleleri açtığında keyfinize diyecek yok. Kasımda aşk başkadır diyenlere bakmayın siz. Aşk Nisanda da başkadır. İstanbul’da Lale Festivalinde aşkı yaşamayanların uydurmasıdır o 🙂

Evet, İstanbul’da Romantik Yerleri anlatırken en uygun fiyatı ve en az masraflılarını paylaştık sizlerle. Şimdi sıra sizde; kap sevdiğini İstanbul’un tadını çıkartmaya başla.

Mutluluklar 🙂

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.