İstanbul’un Göz Bebeği Kız Kulesi

by İSTANBUL'DA GEZ !

istanbulun göz bebeğiMavi Gözlü Kız olarak isminden sıkça bahsedilen İstanbul’un mavi gözleri boğazın serin suları ise bu gözün bebeği de Kız Kulesi’dir.

Kız Kulesi için Hero&Leandros’un aşk hikayesi, Yılan’ın öldürdüğü kızın hikayesi ve Battal Gazi hikayelerinden bahsedilse de bu efsaneler gerçek olabileceği gibi sadece birer efsane de olabilir. Ancak, işin içinde hep bir kızın olması bu kulenin isminin Kız Kulesi olmasının kaçınılmazlığını sağlıyor.
M.Ö. 410 yılına kadar uzanan hikayesinde Kız Kulesi Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı İmparatorluğu, Bizans ve Roma dönemlerini geçirmiş buna rağmen düşe kalka da olsa günümüze sapasağlam gelmeyi başarmıştır.

Kız Kulesi her dönem kullanımı açısından farklılıklar göstermiş zaman zaman gözetleme kulesi, bazen bir kontrol noktası, son dönemlerinde ise kutlama yeri ve Restoran olarak döneminin insanlarına hizmet vermiştir.
Geçirdiği son restorasyon sonrasında 2000 yılından bu güne kapılarını açan Kız Kulesi artık Mavi Gözlü Kız İstanbul’un Göz Bebeği olarak, Restoran ve Cafe olarak yerli yabancı ziyaretçilerine hizmet veriyor.
Gecesi ayrı gündüzü ayrı güzel olan Kız Kulesi’nde Gündüzler Hafta sonu kahvaltıları, Cafeterya, Seyir kubbesi olan “Kuledebar” ile geçerken, Geceleri Akşam yemekleri,  Düğün ve Özel toplantılar ve “Kuledebar” içerisindeki bar ile İstanbul’u bir başka açıdan izleme imkanını sunuyor.

Kız Kulesi’ne Üsküdar sahilinde Salacak mevkinden sürekli kalkan teknelerle ulaşmak çok kolay. Dilerseniz Kız Kulesi için yapılmış web sitesinden rezervasyon yaptırarak güzel bir İstanbul günü geçirmek sizin elinizde.

İyi Seyirler.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.