Bir İstanbul Klasiği Meşhur Bebek Badem Ezmesi !

by İSTANBUL'DA GEZ !

bebek badem ezmesiMeşhur Bebek Badem Ezmesi bugünkü tesislerinde 1904 yılından beri Badem ezmesi ve şekerleme satan bir aile işletmesi olarak günümüze kadar gelebilmiş.
İşletmenin Sultanı Sevim İşgüder, Elazığ, Diyarbakır ve Malatya’nın doğal yağlı bademleriyle, az şekerle, elde döverek yapılan bu klasik acı badem ezmesini uzun yıllardır dükkanında esnaf ahlakı ve hijyen kurallarını sağlayarak elleriyle üretiyor.

En son ziyaretimde haminne bir teyze vardı (ve bu haminne sanırsam Sevim hanım oluyor) ve tezgahtaki küçük bir kutudan tazecik badem ezmelerini isteğimiz üzere kutuya yerleştiriyodu. Duvarlarında tarih ve eskilik olduğu her halinden belli olan mekanda başarı ve takdir belgeleri asılıydı ve sanırım 1920 yıllarına ait bir ödül gibi bir belge vardı benim okumakta zorlandığım 🙂 Bununla birlikte içeride badem ezmesi dışında birkaç şekerleme türü daha yer alıyor.

Badem ezmesi off aman süper diyip aradığım bir lezzet değil açıkçası, hatta alışık olduğumuz acıbadem kurabiyesiyle kıyasla hayli daha az tatlı bir lezzet ancak, oradan geçerken almak isteyiveriyor insan 🙂 Fiyatları da oldukça pahalı ve bu fiyatlar mı burayı cazip kılıyor acaba diye düşünmeden edemedim.
bebek badem ezmesi

Eğer İstanbul’u ziyaret edip Meşhur Bebek Badem Ezmesi tadına bakmak isterseniz, Cevdet Paşa Caddesi üzerinde Bebek’te malum tarihi dükkanı bulabilirsiniz.

Afiyet Olsun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.