İstanbul’un Simgesi Kadıköy Boğa Heykeli

by İSTANBUL'DA GEZ !

kadıköy boğa heykeliFransız Heykel İzidor Bonhevr bugün Kadıköy Altıyol’da bulunan Boğa Heykelini yaptığında eminim ki bu heykelin bu kadar yol katedeceğini ve sonunda bir Futbol takımının simgesi olabileceğini asla düşünemezdi.
Kadıköy Altıyol’da bulunan heykel ilk yapıldığında takvimler 1864 yılını gösteriyordu. Fransızlar gücün simgesi olan “Boğa” ile Almanlara mesaj vermek niyetiyle heykeli yapmış ancak, Almanlar savaşta Fransızlara üstün gelince Heykel de Almanya’ya getirilmiş.
Boğa heykelinin Türkiye yolculuğu ise 1.Dünya savaşı yıllarında başlamış. Almanlarla birlikte İngilizler ve Fransızlara karşı savaşan Osmanlı’ya gücün simgesi Boğa Heykeli, 2. Wilhelm tarafından dönemin Başkomutan Vekili Enver Paşa’ya 1917 yılında hediye edilmiştir.
fenerbahçe boğa

İlk kez dikildiği Kadıköy’den sonra Beylerbeyi Sarayı, Hilton Oteli, Şimdiki Lütfi Kırdar’ın önü derken ilçe olan Kadıköy’e tekrar getirildikten sonra bugünkü yerine dikilmiştir.

Yıllar sonra Fenerahçe’li Futbolcu Serthat Akın attığı her gol sonrasında yaptığı Boğa işareti ile Kadıköy’ün Boğasıyım imajını akıllara yerleştirirken, artık Fenerbahçe maçları öncesinde üzerine bayrak takılan, birlikte fotoğraf çektirilen bir simge haline gelmiştir.
Son zamanlarda Fenerbahçe Sarı Kanarya lakabının yanında Fenerium’larda sattığı T-Shirtlere Boğa simgesini yerleştirmeye başlayarak Fenerbahçe’ye yeniden simgeleştirme yoluna girildi.
serhat akın

Kadıköy Boğa Heykeli ilginç bir şekilde gerçekten Altı yolu birleştiren bir noktada yer alırken bir çok insan Kadıköy’de buluşmak için Boğa heykelini adres gösterir. Boğa Heykelini daha önce hiç görmediyseniz, Kadıköy Vapur İskelesine sırtınızı vererek, yukarı doğru Osmanağa Camii yanından çıkarsanız yolun ucunda tam orta yerde Boğa Heykeli sizi selamlıyor olacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.