galatasaray adası

İki Kıta Arasında Bir Su Ada

by İSTANBUL'DA GEZ !

galatasaray adasıKuruçeşme’nin hemen kıyısında, İstanbul’un en değerli parçalarından biri olan bu adacık, 1872 yılında Sultan Abdülaziz tarafından, Osmanlı döneminin ünlü mimarlarına sahip Balyan Ailesi’ne mensup Sarkis Balyan’a hediye edilmiştir. Bu sebeple bir dönem “Sarkis Bey”Adası olarak da anılmıştır. Sarkis Bey bu adaya üç katlı bir ev yaparak ölümüne kadar burada yaşamıştır.

1914 yılından sonra bir dönem kömür deposu, bir dönem de şehir hatları vapurlarının yakıt deposu olarak kullanılan Su Ada, 1957 yılında Galatasaray Başkanı Sadık Giz’in adayı satın almasıyla adeta çehre değiştirdi. Sadık Giz, adayı Galatasaray üyelerine hizmete açtı ve bu dönem itibariyle Galatasaray Adası olarak anılmaya başlandı. kuruçeşme suada

Galatasaray Adası, 2006 yılında Eğlence mekanları ve Restaurant işletmecisi Mehmet Koçarslan’a kiralandı ve günümüze kadar gelecek olan adını aldı; Su Ada.

Su Ada, eşsiz panaromik İstanbul manzarası, İstanbul Boğazının ortasında esintiler eşliğinde halen üzerinde Havuz, Bar ve Restaurantları ile işletilmekte olup, çeşitli organizasyonlara da ev sahipliği yapmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.