İstanbul Uçurtma Müzesi Nerede ?

by İSTANBUL'DA GEZ !

Türkiye’nin ilk ve tek Uçurtma Müzesinin İstanbul’da olduğunu biliyor muydunuz ? Uçurtma Müzesi fikri kulağa garip gelse de uçurtmanın tarihi ve her kültürdeki farklı formlarını okuyunca çok şaşıracaksınız.

Türkiye’nin ilk ve tek Uçurtma Müzesi İstanbul Üsküdar‘da bulunuyor ve 2005 yılında Mehmet Naci Aköz tarafından kuruldu. Mehmet Naci Aköz, profesyonelce uçurtma imal eden (uçurtma işine oyuncak olarak bakmayan) Türkiye’nin ilk ve tek uçurtma firmasının kurucusu. 1980 yılında İstanbul Üsküdar’da kurduğu firmasıyla bir çok ilke imza atmış ve sonunda 2005 yılında da İstanbul Uçurtma Müzesini hayata geçirmiş.

istanbul-ucurtma-muzesi1İstanbul Uçurma Müzesi, aynı zamanda uçurtma ile ilgili etkinliklerin, atölyelerin ve eğitimlerin merkezi. Aynı zamanda gönüllü ve sportif uçurtma derneklerinin de birleşme noktası haline gelmiş. İstanbul Uçurtma Müzesi’nin web sayfasında etkinlikler ve uçurtma yapımı ile de ayrıntılı bilgilere ulaşmanız mümkün.

Özellikle bahar aylarında çocuğunuzla güzel vakit geçirmek isteyenlerdenseniz, siz de İstanbul Uçurtma Müzesi etkinliklerini takip edebilir ve çocuğunuzun kendi uçurtmasını kendi yapmasını sağlayabilir, İstanbul Uçurtma Müzesinde güzel vakit geçirebilirsiniz. Yok ben kendi uçurtmamı kendim yaparım diyenlerdenseniz Uçurtma Nasıl Yapılır? linkine tıklayarak uçurtma yapmayı öğrenebilirsiniz.

Peki İstanbul Uçurtma Müzesinin buralara gelmesine sebep olan uçurtma nasıl ortaya çıktı, merak edenler için işte uçurtmanın tarihi;

Uçurtma Tarihi

ucurtmaİlk uçurtma örneklerinin Çin’de bulunduğu bilgisi kesin ancak, oluşumuyla ilgili bir kaç hikaye var elbette. Bu hikayelerden birincisine göre bayrakların veya flamaların bir ipin ucunda sallanması ilk uçurtma örneklerindendir. İkinci hikaye ise büyük Çin bozkırlarında çalışan işçilerin rüzgardan uçup kaybolmaması için boyunlarına astıkları şapkalar da rüzgarda uçtuğu zaman ilk uçurtma örneklerinden olmuştur.

Uçurtmanın tarihte, eğlence, haberleşme, düşman korkutma, gövde gösterisi ve çeşitli inanışlara göre tanrıya ulaşma aracı, kötülükleri kovma aracı gibi sebeplerle kullanıldıkları rivayet edilse de, kaşif Marco Polo Malaya adalarından aldığı uçurtmayı Hollanda’ya getirdiğinde Avrupa kıtası da uçurtmayla tanışmış olur ve uçurtmaya dair daha net kullanım bilgileri elde edilmeye başlanır.

Tarihte uçurtmanın devrim niteliğindeki kullanım alanarı

Avrupalı ise uçurtmayla karşılaştıktan sonra bir çok deney ve gelişme için uçurtmayı kullanarak devrim niteliğinde gelişmelere imza atarken en büyüğü 1893’te Hagreve’nin tren şeklindeki kutuları yerden kaldırması sonrası, Wright kardeşlerin ilk kez uçurtma ile insanın ayağını yerden kesmesi ve devamında gelen ilk uçağın tasarlanmasıdır.
Kayda değer diğer uçurtma deneyleri ise şöyledir;
*1749’da Alexander Wilson, yukarı gidildikçe değişen hava sıcaklığı tespiti için,
*1752’de Benjamin Franklin, uçurtma ipine bağladığı anahtar ile Yıldırım’ın doğal enerji kaynağı olduğunu tespit etmek için, (Ancak, çarpan yıldırımdan sonra nasıl hayatta kaldığı konusu halen çözülememiştir. :))
*1847 yılında Kanada ile Amerika arasında bulunan Niagara nehrine kurulacak köprü iplerini uçurtma ile taşımak için,
*1884 de Guglielmo Marconi, anten yükselterek radyo yayını yapmak için,
*1890 yılında William Eddy, meteoroloji ve hava tahminleri için kullanmıştır.

İlk uçurtmalar Çin’de ortaya çıksa da Çin uçurtmaları yanı sıra Japonya, Hollanda, Amerika, Hindistan, Malezya uçurtma örnekleri İstanbul Uçurtma Müzesinde yer alıyor. Gösteri uçurtmaları gibi farklı kategoriler de mevcut.

istanbul-ucurtma-muzesiUçurtma deyince ve konu da İstanbul olunca tabii ki Galata Kulesi‘nden Üsküdar’a kadar uçmayı başarabilen Hezarfen Ahmet Çelebi‘yi anmadan geçmek olmaz. Hezarfen, uçurtma benzeri bir yapıyla kalkıştığı bu girişimle başarılı olarak önemli bir uçurtma örneğini hayata geçirdiği için belki de bugün İstanbul Uçurtma Müzesi Üsküdar’da bulunuyor.

 

İstanbul Uçurtma Müzesi İletişim Bilgileri

Adres: Aziz Mahmut Hüdayi Mah. Uncular Cd. Bakıcı Sk. No:12 Üsküdar – İstanbul
Tel: 0216 553 23 37 * 0216 391 86 81 * 0216 553 89 85

Adresi daha basit tarif edecek olursak 🙂 Üsküdar Evlendirme Dairesinin sokağında, Gülnuş Valide Sultan Camii ön tarafında.

İstanbul Uçurtma Müzesi Nerede ?

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.