İstanbul’daki Açık Hava Lezzeti

by İSTANBUL'DA GEZ !

İsttanbul Balık EkmekEminönü denilince akla ilk olarak, Vapur, Balık Ekmek, Sirkeci Garı, Mısır Çarşısı, Yeni Cami gibi yerler akla gelirse de bugünkü konumuz Balık Ekmek…

Eminönü için bir simgedir Balık Ekmek. İster İstanbul’u gezen bir turist olun isterseniz gün yorgunu bir insan yolunuz mutlaka Eminönü Vapur İskelesi ile Turyol motorları arasında kalan deniz kıyısında bulunan Tarihi Eminönü Balıkçılarının kokusunu alacaktır burnunuz.
Balıkçılar aslında tarihi mi gerçekten meçhul. Ancak satış yapılan teknelerin süslemeleri, iskelenin tarihi ve tarihi yarımadada bulunuyor olmanız sanırım balıkçıları da tarihi yapıyor.
Norveç gibi kuzey ülkelerinden gelen balıkların satıldığı yerde Balık Ekmeği asıl ünlü yapan, lezzetini katan Boğazın havası, Soğan-Salata-Limon ve elbetteki bulunduğunuz tarihi doku.
Eminönü

Tarihi Yarımada’yı ziyaretinizde mutlaka sahil kıyısına bir inin, Eminönü’deki bu eşsiz lezzeti tadın. Dünya’da başka hiç bir yerde iki kıta karşılıklı ve Boğaz Manzarası ile aslında İstanbullu bile olmayan balıkları bu kadar lezzetli yiyemezsiniz.

Haliç, Marmara Denizi ve İstanbul Boğazının çevrelediği tarihi yarımadada yer alan Fatih ilçesi ile sonradan birleştirilen Eminönü, İstanbul’un en önemli ve tarihi semtlerine de ev sahipliği yapmaktadır.
Beyazıt, Süleymaniye, Sirkeci, Cağaloğlu Çemberlitaş, Kumkapı gibi semtler Eminönü için tam anlamıyla marka olmuş semtlerdir. Tarihi Sur içi denilen bölgede yani eski İstanbul’un tam da olduğu yerdedir.

Eminönü balıkçısı

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.