Osmanlı’daki İlk Marka Hacı Bekir Muhiddin

by İSTANBUL'DA GEZ !

hacı bekir muhiddin Osmanlı Devletinde ve Türk Kültüründe şekerleme yemekler kadar öneli bir yer tutarken tüm dünyaya Türk Lokumunu, Şekerlemelerimizi tanıtan, “Turkish Delight” kavramını dünyaya benimseten marka geçmişi 1777’ye dayanan Hacı Bekir’dir.
Kastamonu’dan İstanbul’ gelerek Bahçekapı’da açtığı küçük şekerleme dükkanı ile sektöre ilk adımlarını atan Hacı Bekir, Osmanlı Devletinde Marka olan ilk kuruluş olarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Türk Kültüründe şekerleme, kötü günde hayrına şeker-lokum dağıtarak, iyi günde ağızlar tatlansın, her şey yolunda ve tatlı gitsin düşüncesi ve ümidi ile birleşmiştir.
Bununla birlikte Yeniçeriler üç aylık maaşlarını alırken özel bir tören yapılır ve Yeniçerilerin memnuniyetleri ölçülürken yemeklerden sonra maaş ve yemekten memnun kalan Yeniçeri, ağalarına ve sadrazama Akide şekeri verirse memnuniyetini belirtmiş olduğu gibi Yeniçerilerin isyan etmediği için de mutlu olunurmuş. hacı bekir lokumu
Bağlılık ve Biat etmek anlamına gelen Akide, şekerine verdiği adı gibi yiyenlerin İstanbul’a bağlılığını ve aşkını da arttırır niteliktedir sanki. İki asırlık lezzeti tadıp da İstanbul’a aşkı depreşmeyen yoktur zannedersem 🙂

Güllü, Tarçınlı, Karanfilli, Portakallı birçok çeşidi ile damaklarımıza tat veren akide şekeri gibi, Lokumları, Badem Ezmesi, Demirhindi şerbeti ile Hacı Bekir dünyanın birçok ülkesinde Türk Kültürünü temsil etmeye devam etmektedir.

Bahçekapı’da başlayan serüvendeki ilk dükkan bugün de yerinde durduğu gibi Kadıköy, Eminönü, Beyoğlu, Parmakkapı, Bakırköy yanı sıra Hollanda – Haarlem, Fransa – Paris, Yeni Zelanda, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi yurt dışı temsilcilikleri ile dünyaya açılmıştır.
hacı bekir akide şekeri

Kültürümüzün eşsiz lezzetlerini elleriyle üretmeye başlayan Hacı Bekir Efendi,  hala İstanbul başta olmak üzere bir çok memlekette küçük çocukları mutlu etmeye, bizleri İstanbul’a İstanbul’u da kendine Akidesi ile bağlı kılmaya devam ediyor.

İstiklal Caddesi üzerindeki Hacı Bekir veya bir başka şubesini ziyaret ederek, aldığınız tatlı lezzetini damağınızda eritirken www.istanbuldagez.com’u da unutmayın 🙂

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.