Waffle’ın Türkiye’deki Markası Ab’bas Waffle

by İSTANBUL'DA GEZ !

Abbas Waffleİstanbul’da canınız waffle çekiğinde gideceğiniz tescilli mekan Ab’bas Waffle’dır. 1983 yılında başlayan serüven ABBAS KARAKUŞ adlı girişimcinin ürünü olup Ab’bas Waffle adını da kurucusundan almaktadır.
İlk şubesini Bebek’te açarak İstanbul’un en leziz wafflelarını yapan Ab’bas Waffle, şimdilerde kendi şubeleri yanında franchise ile başka şubeler açarak Ab’bas Waffle keyfini daha kolay ulaşılabilir hale getirdiyse de asıl Ab’bas Waffle Bebek’te.

Ab’bas Waffle markasının sevgi ile kaliteli ürün ve müşteri memnuniyet ile oluştuğu aşikar ki canlar waffle çekince akla ilk Ab’bas Waffle geliyor.
Ab’bas Waffle  ile ilgili şu anımı da paylaşmak istiyorum; bir gün bebek Ab’bas Waffle’da waffle alırken birisi geldi ve “abbas abi suyun parasını bıraktım” dedi. O an arkadaşlarla bakışıp gülüştük tuhaf bir şekilde ve sonra şunu düşündük; İşini sevmek bu olsa gerek, 15 şubesi olan bir işletmenin kurucusu ve sahibi olmasına rağmen hala tezgahta ve benim waffle’ımı pişirmeye çalışıyor.

Gelelim Waffle denen bu farklı ve lezzetli tatlının nasıl keşfedildiğine; bu konuda bir kaç ülkeden ve farklı kültürden bahsedilirken, İstanbul’da yediğimiz waffle adının da tadının da son halini Belçika’da almış.
Belçika ve Hollanda’da bulunduğuna dair rivayetler olup her iki keşiften sonra da Amerika’ya götürülen bir lezzetten bahsedilmektedir.
Eski Fransızcada Wafle veya Wafel, bal peteği görünümüne sahip anlamına gelmektedir ki bu waffle hamuru üzerindeki şekillerin de bal peteğini andırmasından bize bir ipucu verirken, modern Fransızcada Gaufre, Flamanca (Hollanda dili) Wafel ve Almanca Waffel sözcüklerinin hepsi Amerika’da Amerikan İngilizcesi aksanı ile bugünkü WAFFLE okunuşuna sebep olmuştur.
abbas waffle bebek

Amerika’da daha çok kalın hamur ile üzerine yağ ve şuruplar sürülerek yapılan waffle da tuzlu, yağlı ve baharatı çeşitleri mevcuttur. Belçika’da ise bizim waffle kültürümüze daha yakın bir lezzet vardır. İnce hamur üzerindeki çikolata, krema ve taze meyvelerle çok daha iyi tadılabilir.
Yine Belçika’da ama Liege usulü waffle ise genellikle sade servis edilir ve vanilya-tarçın ile tatlandırılır. Ancak, Belçika waffle ne usul olursa olsun derin çukurludur.
Waffle hamurları da yer ve kültüre göre kare, yuvarlak şekiller alırken Japonya’da hamur balık şeklindedir ve üzerine siyah ve beyaz krema sürülerek servis edilir.

Ab’bas Waffle ise bizim kültür ve damak tadımıza daha uygun bir şekilde sunduğu lezzet ile tam bir fenomendir 🙂 Mutlaka gidin ve tadın derim. Bebek sahilin tadını çıkartmak için süper bir bahane arıyorsanız Ab’bas Waffle‘ı deneyin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.