istanbul 5.kat Şimdi gözlerinizi kapatıp İstanbul’da bir apartmanda hayal edin kendinizi ve terasta bir manzara düşünün; bir film karesi gibi, film başlamadan önce İstanbul manzarasının şöyle baştan sona geçtiği bir film karesi… İstanbul Boğazının bir ucundan, boğaziçine kadar uzanan bir film karesi…
Boğaz kıyısındaki korular, birbirinden değerli yalılar, Kız Kulesi, Salacak, Saray Burnu, Topkapı Sarayı, Galata Kulesi, Galata Köprüsü ve eşsiz boğaz manzarası.

Bu film karesini yerinde izlemek isteyenler için süper bir adresten bahsetmek istiyorum; 5. Kat.
Evet gerçekten bir teras var İstanbul’da Galata Kulesi gibi İstanbul’u ayaklarınız altında hissettiğiniz. cihangir 5. kat

Film demişken bu güzel 5. Kat‘ın sahibesi de bir tiyatrocu, oyuncu ve yönetmen Yasemin Alkaya. 5.Kat 1993 yılında, Beyoğlu’nun tarihi semti Cihangir’de İstanbul’un en eski sivil kültür merkezi olan ve birçok kültürel etkinlik konser ve sanat atölyelerine yıllarca ev sahipliği yapan BİLSAK binasının (Bilim Sanat Kurumu) 5. Katından ismini alırken şehrin Sarayburnu’ndan Boğaiçi’ne uzanan en harika manzarasını kucakladı.

Harika manzarasına, manzarası kadar güzel olan dekorasyonu ve mönüleriyle renk katan 5.Kat, 20 yıldır sanat dünyasının vazgeçilmezleri arasında. Mönüsünde Dünya mutfağından özel lezzetleri bulunduran 5.Kat’ta Brunch keyfi de bir başka…

İstanbul’da manzara deyince akla ilk gelenlerden biri de fotoğraf çekmek elbette. 5.Kat’ta İstanbul’un bir çok objesini bir arada fotoğraflama imkanı bulacaksınız. Sanat, Sanatçı, İstanbul ve Lezzetin buluştuğu 5.Kat’ta, Türkan Şoray’dan tutun Çağan Irmak’a kadar yerli yabancı bir çok ünlü ve sanat sevdalısı konuk oldu. 5.Kat özellikle konsept geceleri ile ünlüleri uluşturuyor; Eski Kırkbeşlikler, 70’ler, Dolunay, Single’s Party… 5.Kat bu özel temalı geceleri ile 20 yıldır hafızalarda yer etmeyi başardı.

istanbul manzara

İstanbul’da İKSV gibi ne zaman özel bir etkinlik başlasa 5.Kat’ta da Festival başlar. Ve bu etkinlikler için İstanbul’a adım atan neredeyse  herkes bir nefes 5.kat’ı içine çekmiş ve bu eşsiz lezzetin tadına varmıştır.

Cihangir Soğancı Sokak No: 3 Kat: 5 Cihangir Beyoğlu adresinde 20. yılını dolduran 5.Kat İstanbul’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. 5.Kat’ta güzel bir İstanbul ziyafeti çekmek isterseniz 0(212) 293 37 74 telefon sizin için çalmayı sabırsızlıkla bekliyor.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.