rahmi koç denizaltı

Dün Bugün Yarın ! Rahmi Koç Müzesinde…

by İSTANBUL'DA GEZ !

koç müzesiRahmi Mustafa Koç’a oluşturduğu ve 1994 yılında ilk olarak ziyarete açılan  kocaman “Rahmi M. Koç Müzesi” kadar kocaman bir teşekkür ederek başlamak ve bu gerçek anlamda eşsiz müzeyi dilim döndüğünce, klavyem yettiğince sizlerle paylaşmak istiyorum.

Koleksiyonu saymaya kalksam siz bu sayfayı okumayı bitirdiğinizde miyop falan olmanız kaçınılmaz.
Rahmi Koç, Müzenin resmi sitesinde yaptığı açıklamada; Rahmetli Vehbi Koç’un Almanya’dan getirdiği ilk elektrikli trenin bu müze için ilk tuğla olduğundan bahsederken, yıllardır ailesinin işleri ve sektörün içerisinde olması nedeniyle bir çok mekanik parçayı biriktirme şansı olduğunu ve diğer koleksiyonlarının da bunlara eklenmesiyle depolayacak yer bulamaması sayesinde bu eşsiz koleksiyonu halka açma fikrinin doğduğundan bahsediyor.

rahmi koç müzesiRahmi M. Koç müzesi genel anlamda Lengerhane, Tersane ve Açık hava sergi alanı olmak üzere 3 ayrı alandan oluşmuş ve bu alanlar koleksiyonun sergilenmesinde yeterli olamamasının  doğurduğu ihtiyaç doğrultusunda satın alınarak müzeye kazandırılmış.

İlk olarak üniversite yıllarında ziyaret ettiğim Rahmi M. Koç Müzesine o gün de hayran olmuş ve neredeyse her parçanın önünde dakikalarca kalmıştım.
En çok zamanımı da günlük hayatta evimizde kullandığımız neredeyse tüm ev aletleri ve hatta bir arabanın da nasıl çalıştığını anlatan gerçek makinelerin önünde harcamıştım.

Ciddi anlamda çok büyük bir müze. Sanayi, Denizaltı, Vapur, Açık Hava müzesi gibi bir çok bölümden oluşan müzede iyi bir gezinti isterseniz kocaman bir günü Rahmi M. Koç müzesinde geçirirseniz asla pişman olmazsınız.

rahmi koç denizaltıHepimiz hayatımızın bir çağında bir elektronik veya mekanik aleti açıp içini merak etmiş, nasıl çalışıyor acaba diye düşünmekten kendimizi alamamışızdır. Burada bir çok makinenin (Çamaşır Makinesi, Şofben, Bulaşık Makinesi, Buzdolabı, Otomobil…) çalışma prensibi ve yöntemleri ışıklı ve sesli olarak bire bir anlatılmış.

Hani eskiler derler ya; “Gavur yapıyor işte*” lafını burada defalarca kez söyleyeceksiniz 🙂
NOT*: Bu lafı asla din, dil, ırk ayrımı yapmak için kullanmıyorum. Bilakis insanların her türlü tercihinde özgür olduğuna inanıyorum. Sonuçta her koyun kendi bacağından asılır 🙂

Rahmi M. Koç Müzesinde Atatürk Bölümü, Kara Yolu, İletişim, Havacılık, Demiryolu, Denizcilik, Yaşayan Tarih, Makineler, Bilimsel aletler ve Oyuncak Modeller olmak üzere kategorilere ayrılmış.
Koleksiyonda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kişisel eşyalarının, hiç bir yerde görülemeyecek fotoğrafların, dönemin koşullarına dair eşyaların ve dünyada yayımlanmış makalelerden oluşan geniş bir koleksiyon var. Bu koleksiyonu gördükten sonra Atatürk’ü daha yakından tanıyacak ve anlayacaksınız diye düşünüyorum.

rahmi koç atatürk koleksiyonuDiğer bölümlerde çok yakından tanıdığınız aletler olduğu kadar hayatımızda hiç göremeyeceğimiz aletlerle de tanışma fırsatı bulacaksınız.

Koleksiyonun önemli parçalarından biri de antika araba koleksiyonu. Çok değişik ve çeşitli arabaları görmek ve geçmiş hakkında bilgi sahibi olmak mümkün.

Rahmi M. Koç müzesinin nadide parçaları ise bambaşka bir dünyaya gideceğiniz Uluçali Reis Denizaltısı ve Fenerbahçe Vapuru. Bu bölümleri görmek için bizzat deniz üzerinde yüzen müzeyi ziyaretiniz şart.
Uluçali Reis Denizaltısı, 2.Dünya Savaşında Japonya’ya karşı savaşan Denizaltılardan biriydi ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığına 30 yıl kutsal hizmette bulunmuştur. Bu güzel tarihi bizzat içine girerek rehber eşliğinde gezmeniz mümkün.
Fenerbahçe Vapuru ise şehir hatlarında hizmet veren Bahçeli Tipi bir vapur. Yalova, Çınarcık, Sirkeci, Adalar hattında hizmet vermiştir. Fenerbahçe vapurunu da içine girmek sureti ile gezmek mümkün. Hatta içerisindeki kafeterya sayesinde haliç manzaralı çayınızı da yudumlayabilirsiniz.

rahmi koç sanayi müzesiDenizaltı ve Vapur gibi interaktif olarak size canlı müze görevi gören lokomotif ve eski tekneler ile kısa haliç turları yapmanız da bu müzeyi diğerlerinden ayıran bir başka avantaj.

Rahmi M. Koç Müzesinin bence en harika bölümü Keşif Küresi.
Kubbe biçimindeki yapı içine girdiğinizde izletilen özel videolar sayesinde gerçek bir gök hareketini izleme şansı buluyorsunuz. Yıldızları ve gök hareketlerini izlerken bir başka dünyaya gidecek ve çok farklı bir deneyim yaşayacaksınız.

Rahmi M. Koç Müzesi, havaların son güzellik yaşadığımız şu günlerde ailenizle, öğrencilerinizle veya arkadaşlarınızla keyifli zaman geçirebilir, Düne, Bugüne ve Yarına ışık tutan bu icatları görerek çok farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Rahmi Koç Müzesi Ücretleri için Tıklayın…

Rahmi M. Koç Müzesi Haliç kıyısı Hasköy’de… Ulaşım için Tıklayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.