En Eski Organik Pazar Mısır Çarşısı

by İSTANBUL'DA GEZ !

mısır çarşısı eminönüMısır Çarşısı, genel olarak şifalı bitki satan aktarları, baharatçıları, kurutulmuş bitkileri, organik besinleri, kuruyemişçileri yanı sıra çeşitli gıda maddeleri ve şarküterileri bulabileceğiniz sağlıklı bir pazar olarak geçmişten günümüze gelmiştir.
Bugün de yerli yabancı binlerce turiste ev sahipliği yapan Mısır Çarşısında daha içeri girdiğinizde baharatların ve şifalı bitkilerin kokusu ile sizi bir başka diyara ve sağlıklı bir dünyaya götürecek. İçerideki kokuların bile verdiği güveni hissedebilmek mümkün.

Kapalı Çarşıya benzeyen ancak daha küçük olan Mısır Çarşısı, Osmanlı Devletinde 34 yıl Valide Sultanlık yapan, Kösem Sultan’ın gelini, 4 yaşında Osmanlı Padişahı olan 4. Mehmed’in validesi Turhan Sultan tarafından 1664 yılında yaptırılan Mısır Çarşısı, Eminönü Yeni ile Çiçek Pazarı arasında yer almaktadır.
İki ana giriş kapısı Eminönü ve Sultanhamam yanı sıra Tahtakale, Mercan, Süpürgeciler gibi yan kapıları ile hayata bağlanmaktadır.

Son zamanlarda çok moda olan bir beslenme tarzı ile karşı karşıyayız. Organik Beslenme…
Maalesef çok farklı ve katkı maddeleri içeren besinler ile beslenmemiz, hayatın getirdikleri, götürdükleri, stres, şeker, genetik gibi bir çok etkene bağlı veya değil bir çok tartışma konusu içerisinde yaşadığımız bir gerçek Kanser Hastalığı sayesinde hayatımıza girdi Organik beslenme.

mısır çarşısıGeçmişteki insanlar için normal sayılabilecek doğal ürünleri bugün Mısır Çarşısı gibi ender bulunan Organik Pazarlarda bulup, sağlıklı beslenmeye ve mevcut hastalıklarımızı şifalı bitkiler yardımı ile vücutlarımıza kimyasal zehirleri almadan atmaya çalışıyoruz.

Mısır Çarşısına gidince aslında bende alışveriş delisi gibi oluyorum. Süper kokuları, ve kendine çeken cazibeli bitkileri ve çayları denemek için saldırıyorum. Favorilerim biraz klasik ancak çok lezzetli; Ihlamur, Kuşburnu, Elma ve Gül tohumu çayları, Meşhur Gümüşhane Kömesi, Pestil Muskası gittiğimde mutlaka alışveriş sepetimde olmazsa olmazlarım oluyor.

Sağlıklı beslenmek bir yana değişik lezzetleri ve tarihi kokusuyla Mısır Çarşısını görmek, atmosferini yaşamak size iyi gelecektir.

Sağlıklı Günler…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.