Dolmabahçe Saat Kulesi’nde Denize Sıfır Saat Keyfi

by İSTANBUL'DA GEZ !

dolmabahçe saat kulesiAnadolu’nun bir çok yerine insanların saate bakarak namazlara hazırlanmaları için saat kuleleri yaptıran Sultan 2. Abdulhamit’in bir diğer eseri de Dolmabahçe Saat Kulesi’dir.
Dolmabahçe Sarayı’nın Saltanat kapısı ile Bezmi Alem Valide Sultan Cami arasında 1894 yılında yapımı tamamlanan Saat Kulesi, 12×12 metre ölçüsündeki bir mermer alana 8,5 x 8,5 metre ebatında yukarı doğru incelerek gidecek şekilde Neobarok ve Ampir tarzı benimsenerek Sarkis Amira Balyan tarafından yapılmıştır.
Dolmabahçe Saat Kulesi 27 metre yüksekliğinde ve 94 basamaktan oluşmaktadır.
Bazı kaynaklarda Sarkis Amira Baylan ile Saray Mimarı Sarkis Amira Balyan’ın birlikte yaptıkları da yazmaktadır.

Deniz ve Kara tarafındaki cephelerinde 2. Abdulhamiîn tuğrası bulunan Saat Kulesi aynı zamanda yangınlarda çan olarak ahaliyi bilgilendirmek için de kullanılırken, içerisine konulan barometreler sayesinde hava durumu hakkında da bilgi edinmeye yaramaktadır.

4 Katlı kulenin 3. katında Fransa’dan getirilen kule saatinin mekanizması 4. katında ise saat ler dört bir yanda yer almaktadır. Saat Kulesinin dört yanındaki saatlerden sadece Deniz tarafındaki saat farklı bir mekanizma ile kurulurken diğer üç mekanizma aynı kurulmaktadır.
saat kulesi

Saatçibaşı  Johann Meyer tarafından 1979 yılında onarılan ve kısmen elektronik hale getirilen Paul Garnier markalı saat çalışır durumdadır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?