İstanbul’a Açılan Dev Kapı Haydarpaşa Garı

by İSTANBUL'DA GEZ !

haydarpaşa garıTürk filmlerinin klasik sahnesidir; köyünden iş bulmaya sırtında yatak yorganı ile İstanbul’a gelen garip köylü, trenden indiğinde gözünü Haydarpaşa Garında açar. İstanbul macerası orada başlamıştır. Haydarpaşa Garının ihtişamı ve denize açılan kapısından çıktığında gördüğü manzara ile “Taşı Toprağı Altın” dedikleri İstanbul’a hayranlıklar bakar.
Pek çok filmde benzer senaryolarla karşılaşırken, birçok film ve video klip için de ev sahipliği yapan Haydarpaşa Garı 1906 yılında yapılmaya başlandığında Osmanlı İmparatorluğunun tahtında 2. Abdülhamit oturuyordu.

1908 yılında yapımı tamamlanan ve İstanbul’un Anadolu’ya, Hicaz Demir yoluna açılan kapısı Haydarpaşa Garıdır. Selimiye kışlasının yapımında fazlaca emekleri bulunan 3.Selim’in paşalarından olan Haydar Paşa’nın adı bu devasa yapıya layık görülmüştür.

Neo Klasik Alman Mimarisi özelliklerini taşıyan yapıyı elbette bir Japon değil Alman şirketi tarafından yapmıştır. Alman mimarlar ile birlikte İtalyan taş ustalarının da emeği vardır yapıda.
haydarpaşa tarihi lokomotif
İstanbul’un önemli simgelerinden olan Haydarpaşa Garı önünde, 1850 İngiliz yapımı bir buharlı lokomotif sergilenmekte. Doğu hatlarında çalışan bu lokomotif 1950 yılında yani 100 yaşında emekliye ayrıldıktan sonra iyi bir restorasyon geçirdikten sonra 1980 yılı itibariyle Haydarpaşa Garı önünde sergilenmektedir.

1.Dünya savaşı sırasında 1917 yılında Osmanlı’nın cephanelerini saklayan depolara yapılan sabotaj sonucu büyük bölümü hasar gören yapı onarılmış ve bugünkü halini yeniden almıştır. Haydarpaşa Garının talihsizliği burada bitmeyecek ve gara yakın bir mevkide denizde çarpışan biri akaryakıt yüklü iki geminin hararetli yangınından bina yüzeyindeki kurşun vitraylar etkilenecek ve Haydarpaşa Garı bir kez daha onarım görecektir.

haydarpaşa garıZaman içerisinde kuleleri ve bina genel olarak restore edilmiş ve onarımlar görerek günümüze gelmiş olup 2010 yılında çatısında çıkan yangın sebebiyle 4. katı kullanılamaz hale gelirken çatısı da neredeyse tamamen yanmıştır.

Marmaray ve Hızlı trenler için yapılan genel yenileme çalışmaları sebebiyle 1 Şubat 2012 itibariyle Haydarpaşa Garı da dinlenmeye çekilmiştir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.