İstanbul’da Fotoğraf Çekilecek Mekanlar

by İSTANBUL'DA GEZ !

İki kıta düşünün ki bir şehirde bir araya gelmiş olsun, ortasından deniz geçsin, denizinin ortasında bile kız kulesi gibi tarihi bir güzelliği, her tepesinde ya bir kule yada bir camisi olmasın. İstanbul işte tam da böyle bir şehir. Efsane gibi…
Böyle görselliklerin kol gezdiği bir şehirde yapılabilecek en güzel şeylerden biri Fotoğraf çekmek olsa gerek. Şimdi size İstanbul’da en güzel fotoğraf çekilecek mekanlar hakkında elimden geldiğince bilgi vereceğim.

Tarihi Yarımadaistanbulda sonbahar
Üzerinde Ayasofya, Sultanahmet Camisi, Dikilitaş gibi bir çok tarihi eserin yer aldığı tarihi yarımada fotoğraf çekmek için en güzel yerlerden. Her köşesinden tarih fışkıran bir yer. Her köşe başı, her sokak ayrı bir renk ve kare içeriyor. Sadece burada çektiğiniz fotoğraflar bile kocaman bir sergi açmanızı sağlayabilir.

Üsküdar
Özellikle Mimar Sinan‘ın güneşin doğuşunu arkasına aldığı Mihrimah Sultan Camisi başta olmak üzere, bir çok tarihi cami ve türbenin yer aldığı Üsküdar, tarihi yarımada gibi her köşesinden tarih fışkıran bir başka yer İstanbul’da.
Bununla birlikte Üsküdar’ın Boğaziçi Köprüsü, Kız Kulesi ve Boğaz manzarası gibi çok önemli objeleri de bünyesinde bulundurduğunu düşündüğümüzde çok önemli bir fotoğrafçılık mekanı olduğu apaçık ortada.boğaziçi köprüsü

Atatürk Arboretumu
İstanbul Sarıyer ilçesi Bahçeköy’de yer alan İstanbul Üniversitesi bünyesinde kurulan Atatürk Arboretumu, bitkilerin çoğunlukta olduğu içinde büyük bir canlılık bulunduran bilimsel araştırmalar için kurulan bir mekan. Her şey doğal ortamında bulunurken özellikle sonbaharda mükemmel renklere ev sahipliği yapan arboretum, İstanbul’da olduğuna inanılmayacak fotoğraf kareleri verecek bir yer. Mutlaka fotoğraf çekmek için uğramalısınız.

Pieree Loti
İstanbul’un en değerli manzaralarından birine sahip olan Pierre Loti, fotoğraf çekmek için inanılmaz bir yer. Haliç ağırlıklı süper bir İstanbul manzarası olan tepede birbirinden güzel kareler yakalayacağınızdan hiç şüphem yok.istanbulda sonbahar

Şehir Hatları Vapuru
İstanbul’daki efsaneler arasında yer alan şehir hatları vapuru, iki kıta arasında gidip gelirken İstanbul’a ait birbirinden güzel kareyi size sunabilir. Topkapı Sarayı, Kız Kulesi, Boğaziçi Köprüsü, Galata Kulesi, Galata Köprüsü gibi tarihi mekanlar yanı sıra birbirinden tarlı martılar ve deniz manzarası ile size farklı kareler de sunabilecek bir mekandır.

Galata Kulesi
İstanbul’un gözlemlenmesi için henüz fotoğraf bile icat edilmemişken yüzyıllar önce inşa edilen Galata Kulesi, İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakasına ait güzel kareleri bir arada yakalama şansını sunan değerli bir mekan. Haliç, Tarihi Yarımada, Boğaziçi Köprüsü gibi önemli mekanlara farklı bir açıdan bakmak ve fotoğraflamak için yapmanız gereken tek şey deklanşöre basmak.galata kulesi

Ağva
İstanbul’un en güzel sayfiye yerlerinden olan Ağva, deniz ve yeşilin bir arada bulunduğu değerli bir mekan. Bununla birlikte, iki nehrin arasında kurulu olan Ağva’da deniz, yeşil ve canlılık çok çeşitli. İstanbul olduğuna inanmanın zor olduğu kareler sizi İstanbul’dan yaklaşık 40 km uzaklıkta sizi bekliyor.
pierre loti tepesi

Adalar
İstanbul’un Anadolu yakası’nda Maltepe ve Kartal ilçeleri karşısında yer alan Prens Adaları namı diğer Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada üzerlerinde bulundurdukları doğaları, yeşili ve etrafını saran denizin verdiği eşsiz fotoğrafçılık malzemesi acemisinden kıdemlisine tüm fotoğrafçılar için biçilmiş kaftan.

İstanbul’u gezerken, fotoğraf çekmeniz için sunduğum alternatifler umarım ilginizi çekmiştir. Bol gezmeler, bol ışıklı güzel kareler 🙂

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

1 yorum

ANIL KAYA 30 Ocak 2014 - 01:24

İstanbul’da güzel fotoğraf çekileceğini düşündüğünüz yerleri buradan paylaşabilirsiniz…

Reply

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.