saltanat kayığı

Saltanat Kayığı ile İstanbul’u Padişahların Gözünden Görmek İster misiniz ?

by İSTANBUL'DA GEZ !

saltanat kayığıOsmanlı Sultanlarının ve yakınlarının bir dönem günlük şehir gezileri ve Cuma Selamlığı için kullandıkları Sultan Kayıkları, namı diğer “Saltanat Kayıkları” artık sizlerin İstanbul’u Osmanlı Padişahlarının gözünden görmeniz için uzun bir süre sonra yine İstanbul Boğazının serin sularında…

Saltanat Kayıkları, birbiri arasında da bir hiyerarşiye sahiptir. Padişah, Sultan ve Şehzadelerin kullandığı Saltanat Kayıkları en önde yer alır ve bu kayıkları sadece Padişah ailesi kullanabilmektedir.
saltanat kayığıDeniz Müzesi koleksiyonunda yer alan II. Abdülmecit tarafından kullanılan Orijinalini halen İstanbul Deniz Müzesi’nde görebilirsiniz. En son Sultan Abdülhamid tarafından Dolmabahçe’ye gelirken kullanılan Saltanat Kayıkları 2002’ye kadar İstanbul sularını görememiş olup Nisan 2003 yılında 3 adet Saltanat Kayığı Kastamonu’da üretilmesinin ardından Usta Kaptanların eşliğinde İstanbul’a deniz yolu ile getirilmiştir. Bu saltanat kayıkları İstanbul Deni Müzesi’ndeki Orijinal Sultan Kayığının ölçüleri doğrultusunda birebir aynısı imal edilmiş olup, el işçiliği ahşap oymaları, boya ve altın varaklar kullanılmıştır.
Elbette ki orijinalinde insan gücü ile çalışan kayıklar teknoloji ile donatılmış ve sesiz motorlar sayesinde İstanbul’un keyfini çıkartmanızı sağlarken, zaman gösteri amaçlı teknedeki kürekçiler teknede kürek çekerek şov yapıyorlar.
boğaz turu

Bugün ise  Saltanat Kayıkları ile Haliç ve Boğaz turu olmak üzere iki ayrı tur düzenleniyor. Haliç’te yaptığınız yarım saatlik turda Saltanat Kayıkları misafirlerine ,fasıl müziği eşlik ediyor ve geleneksel Türk lezzeti lokum ikram ediliyor. Boğaz turu ise 1 saat sürüyor.
Haliç Turu: Miniaturk, Eyüp, Kongre Sarayı, Haliç Köprüsü, Eski Haliç Köprüsü (Valide Sultan Köprüsü), Aynalı Kavak Sarayı, Ortodoks Patrikhanesi (Fener) geziliyor. Ücret: 25 $
Boğaz Turu: Dolmabahçe Sarayı, Çırağan Sarayı, Ortaköy Camisi, Ortaköy Camisi, Beylerbeyi Sarayı ve geriye dönüş. Ücret: 30 $
Saltanat Kayıklarında Osmanlı Padişahları gibi İstanbul’u izlemek dışında Doğum günü, Evlilik Teklifi gibi özel organizasyonlar için de tekne kiralamak mümkün.

Detaylı bilgi için: Adres: Cumhuriyet Cad. No:141/8-9 Harbiye
Tel: 0536 679 51 30
[email protected]

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.