İstanbul’un incisi Büyükada

by İSTANBUL'DA GEZ !

büyükadaİstanbul Anadolu yakasındaki Kartal-Bostancı ilçelerinin karşısında yer alan Prens Adalarının en büyüğü olan Büyükada, İstanbul’un ilk fetih edilen yeri olarak tanımlayabileceğimiz yerlerindendir. İstanbul’un Fethinden yaklaşık 1 ay önce alınmış olup öncelerinde sürgün yeri ve hapishane olarak kullanılmıştır.

Günümüzde çeşitli dinlerdeki insanlara ev sahipliği yapan Büyükada’da Aya Yorgi Kilisesi ve Aya Yorgi Manastırı adanın en önemli görülmesi gereken yerlerinden olup ulaşımı oldukça zahmetlidir. Zira bine yakın basamak çıkmak gerekiyor Aya Yorgi Kilisesine ulaşmak için.
Adalar Müzesi, 2.Abdülhamid’in yaptırdığı Hamidiye Cami, Ada Kule ile birlikte ada içerisinde bir çok görülmeye değer mimariye sahip köşk ve yalılar mevcut.
Büyükada’yı büyük ve küçük tur olmak üzere iki seçenek sunan Büyükada simgesi haline gelen faytonlar ile gezmeniz veya ben gencim hem de spor olur diye düşünerek uygun fiyata kiralayacağınız bisikletlerle gezmeniz gününüzü unutulmaz yapacak ayrıntılardan olacaktır.
Büyükada, cumhuriyetin ilk yıllarından sonra sayfiye yeri özelliğini daha çok almaya başlamış ve yüksek varlıklı ailelerin, ileri bürokrasi insanlarının rağbet ettiği bir yer olmaya başlarken bir çok güzel yapının inşa edilmesi mümkün olmuştur.
İstanbulluların yaz aylarında deniz hasretini gidermek için sıklıkla ziyaret ettiği Büyükada’da Yörükali Plajı, Naki bey, Prenses Koyu Plajı, Aya Nikola Plajı, Eskibağ Plajı, Halik Koyu Plajı olmak üzere denize girmek için müsait yerler vardır. Bununla birlikte Dil Burnu olarak bilinen bölgede piknik ve mesire alanları da bulunmaktadır.
yörükali plajı büyükada
Piknik yapmak dışında malum bir ada ziyaretinde deniz mahsullerinin tadına bakmadan geçmek olmaz, Ada iskelesinden başlayarak Büyükada’nın sahil kesimindeki restoranlarda taze deniz mahsullerini bulabilir ve ziyaretinizin lezzetli bir anısı olarak gelecek günlere taşıyabilirsiniz.

İstanbul’a yakın olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen Büyükada’ya  Bostancı, Kabataş, Kartal ve Eminönü’nden vapurlarla yılın her günü ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.