İstanbul’da Gezi Rotası – 2

by İSTANBUL'DA GEZ !

İstanbul’da Gezilecek Yerleri kolay bir şekilde zamandan ve paradan tasarruf ederek daha ekonomik bir şekilde gezmenizi sağlaması amacıyla sizler için oluşturduğumuz İstanbul’da Gezi Rotası‘nda asıl amaç İstanbul’da Gezilecek Yerleri bir gruplama yaparak yakınlıklarına göre rotalara ayırarak hem zamandan hem de paradan tasarruf etmenizi sağlamaktır.

İstanbul’da Gezi Rotası yazı dizisi boyunca elinizin altında bulunması gereken ve İstanbul’da hayatınızı kolaylaştıracak gerekli ulaşım hatlarını ve hizmetlerini öğrenmek için aşağıdaki bilgi almak istediğiniz hizmete tıklayınız.
(Metro – İETT Nasıl Giderim?İETT İstanbul Ulaşım Rehberi – Ulaşım Haritası

İstanbul’da Gezi Rotası – 2

İstanbul Gezi Rotası – 1‘de İstanbul denince akla ilk gelenlerden başlamıştık. Ancak, unutmamak gerekir ki İstanbul denince akla ilk gelen simgelerden biri eksikti; Kız Kulesi. İstanbul Gezi Rotasının bu ayağında Üsküdar’daki Kız Kulesi ziyaretiyle entegre bir rotayı sizlere çizeceğiz.

İstanbul’da Kadıköy, Eminönü, Karaköy, Beşiktaş, Taksim neredeyse her yerinden Üsküdar’a ulaşım oldukça basittir. Üsküdar’a ulaştığınızda kafanızı çevirdiğiniz yerde bir cami veya türbe görmemek mümkün değil gibi bir şey. Üsküdar İskelesinin hemen karşısındaki Mihrimah Sultan Camii, Marmaray’ın hemen arkasında kalan Yeni Valide Sultan Camii ve denize sıfır konumdaki Şemsi Ahmet Paşa (Kuşkonmaz) Camii tek nefeste sayacağım camilerdir. Ancak, bu camilerden Şemsi Ahmet Paşa Camisine sırtınızı verip karşınıza çıkan yokuştan yukarı doğru ilerlediğinizde kolayca ulaşacağınız Aziz Mahmud Hüdayi Camii başkadır.

Sultanların Sultanı olarak adlandırılan ve İstanbul’un Manevi Koruyucularından biri olarak adlandırılan Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri zamanında Sultan dahi muhteremin dergahına müdahale etmez ve saygı gösterirmiş. Üsküdar’daki diğer camiler gibi tarihi olmasa da bu cami de içinde misafir ettiği zatı muhteremin hürmetine dileyenlerin ziyaret edebileceği bir adrestir.

Üsküdar merkezindeki bu küçük cami turundan sonra deniz kıyısından Kadıköy yönüne doğru boğazın esintisi ile yürürken karşınıza ufukta gittikçe büyüyen güzelliği ile suyun üzerinde nazlı bir kız gibi parlayan Kız Kulesi çıkacak. Hemen Kız Kulesi karşısındaki küçük teknelerle sık sık Kız Kulesine seferler düzenlenmekte. Kız Kulesinden İstanbul ve İstanbul Boğazını, Tarihi Yarımadayı keyifle izlemek olsa da Kız Kulesi karşısında oturup tüm manzarayı tek kadraja sığdırmak da iyi bir fikir olabilir.

Kız Kulesi bugün halen Cafe ve Restoran olarak hizmet vermektedir. Aynı zamanda genç aşıkların evlenme teklifleri veya yıl dönümleri gibi özel günlerinde uğrak bir romantizm noktası olarak İstanbul’da Romantik Yerler listesinde ilk sıralarda yer almaya sonsuza kadar yer alacaktır.

Üsküdar denince boğazın kıyısındaki bu tarihi semtte boğazın keyfini çıkartmadan dönmek olmaz. Beşiktaş iskelesinin önünden Beykoz istikametine gittiğinizde hemen yürüme mesafesinde birbirinden keyifli iki ayrı noktayı da bu rotaya eklemek istiyorum. İstanbul Boğazını keyifle izleyebileceğiniz bu iki nokta aslında aynı yerdedir ancak, aralarındaki belirleyici fark biri denize sıfır, diğeri daha yüksekte olması. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen mekanlardan denize sıfır olan Paşalimanı Tesisi, yukarıda olanı ise Fethi Paşa Korusu’dur.

Yürüyüş parkurları, restoranı ve ağaçlık mesire alanı ile İstanbul Boğazı manzarasına hakim konumdaki Fethi Paşa Korusunda temiz havada bol oksijenli bir gün geçirmek mümkün olduğu gibi denize sıfır bir konumda elinizi uzatsanız suya değecek konumdaki Paşalimanı tesisleri de boğazın koynunda harika bir ortam hazırlar. Paşalimanı tesislerindeki manzara iştah açacak cinsten. 🙂

Üsküdar turunda iyi eğlenceler dilerken, İstanbul’da Gezilecek Yerlerle ilgili diğer İstanbul Gezi Rotası yazılarına ulaşmak için Tıklayınız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.