İstanbul’da Güveçte Türk Kahvesi

by İSTANBUL'DA GEZ !

Güveçte Kahveİstanbul’un Göksu deresi kenarında bulunan şirin bir mekan olan Çömlekçi Hasan Usta, adından da anlayacağınız gibi Göksu’da bir zamanlar ikamet eden Çömlekçi Hasan Ustanın adıyla anılıyor. 1994 yılında hakkın rahmetine kavuşan Hasan Usta, yıllarca işlediği, ellerinde şekil verdiği toprağa kavuşarak aramızdan ayrıldı. Bugün kendi adını taşıyan mekanı kızı Şebnem hanım işletiyor.

Göksu deresi kenarındaki bu şirin mekanda, doğanın ve Göksu deresinin ortama kattığı şehirden uzak sakin görüntüsüyle tam kafa dinlenecek bir yer.
Ancak bu mekanı, diğer mekanlardan ayıran bir lezzeti sayesinde sizlere anlatmak için seçtim.  Çömlekçi Hasan Usta adını taşıyan mekanda güveç içerisinde pişirilen kahve, toprağın kahveye kattığı ekstra lezzeti ve doğanın da açtığı iştah ile bir başka kahve tadını ve kokusunu sizlere sunuyor.
Göksu Deresi
Örneklerine Kapadoya – Avanos’ta rastlanan güveçte kahve bu açıdan ilk olmasa da İstanbul’da ilk kez rastladığım bir sunum ve lezzet. Yanında getirilen lokumu, suyu ve doğanın kendi lezzetini de bir araya getirince kahvenin bir başka tadını alacaksınız.

Göksu Mahallesinde aynı adı taşıyan Göksu Caddesinde bulunan Çömlekçi Hasan Usta’yı ziyaret etme fırsatı bulursanız, yemek sonrası kahvenizi çömlekte içerken www.istanuldagez.com aklınıza gelsin 🙂

Afiyet Olsun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.