Kanlıca Yoğurdu

İstanbul’da Yoğurt Kanlıca’da Yenir

by İSTANBUL'DA GEZ !

Kanlıca YoğurduMili içeceğimiz Ayran polemiklerinin bolca konuşulduğu şu günlerde bende sizlere milli lezzetimiz dersem abartmış olmayacağım bir lezzeti, İstanbul’un yoğurdunu yani Kanlıca Yoğurdunu anlatmak istedim.
Tarihi Meşhur Kanlıca Yoğurdunu yerinde yemek isterseniz Kanlıca İsmail Ağa Kahvesinde bu güzel lezzeti tadarken İstanbul boğazının güzel manzarasının tadını da çıkartabilirsiniz.
Aslında üzerine sadece Pudra şekeri dökerek yenen Kanlıca Yoğurdu, tursitlerin daha çok ilgisini de çekebilmek adına bugünlerde reçel çeşitleri ve bal ile de birlikte yenebilir halde servis edilebiliyor. Ancak, kesinlikle tavsiyemiz tarihi lezzetin bozulmaması ve Pudra Şekerli Kanlıca Yoğurdunu tatmanız.

11. yüzyıl kaynaklarında adına rastlamaya başladığımız yoğurt ve türevi ayran Selçuklu Türklerinin tükettikleri gıdalar içerisindeyken, 2. Bayezid döneminde İstanbul, Üsküdar, Ortaköy, Kasımpaşa ve Kanlıca yoğurtları meşhur lezzetler olarak anılmışlar.

 

İstanbul’da Anadolu yakasının boğaza komşu semtlerinden, boğazın kuzeyinde yer alan Kanlıca’ya 1877-1878 yılındaki Osmanlı-Rus savaşının etkisiyle Bulgaristan’dan göçen Poyraz İbrahim Ağa’nın girişimleriyle başlayan Tarihi Kanlıca Yoğurdu 1893’ten günümüze kadar namını tüm dünyaya yayarak gelmeyi başardı.
kanlıca yoğurdu
Bölgenin sığır ve koyun sütlerinden yoğun kıvamlı olanlarını seçerek mayalanarak Tarihi Kanlıca Yoğurdu meydana geliyor. 1986 yılından beri kendi tesislerine sahip olan ve 1988 yılında da isim tescilini “Tarihi Meşhur Kanlıca Yoğurdu”  olarak almışlar.
Günümüzde de Tarihi Meşhur Kanlıca Yoğurdu, fabrikasyon üretimde değil insan gücü ile üretimlerini, süt seçimindeki titizlikleri ile birlikte devam ediyorlar. Öyle ki zincir marketlerin taleplerini karşılayarak daha fazla para kazanmak varken, lezzetlerinden ödün vermeyerek sütlerinin yettiği kadar yoğurt üreterek satışını yapmaya devam ediyorlar.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.