istanbulda sonbahar

Altı Minareli Mabed Sultan Ahmet Camii (Blue Mosque)

by İSTANBUL'DA GEZ !

sultan ahmet camiiTürkiye’nin ilk altı minareli Camii olan Sultan 1.Ahmet’in yaptırdığı Sultan Ahmet Camii Türkiye’nin ve İstanbul’un en önemli ve görkemli yapılarından biridir.
1616 yılında yapımı tamamlanan camiyi Sultan 1.Ahmet “altın” minareli yaptırmak istemiştir ancak, caminin mimarı Sedefkar Mehmet Ağa, “altın” minarelerin bütçeyi oldukça aşacağını öngörerek yanlışlıkla “altın minare” değil de “altı” minareli cami olarak duyduğunu bahane ederek camiyi altı minareli olarak inşa etmiştir.
Cami iç dekorasyonunda  kullanılan beyaz, mavi ve yeşil renkli iznik çinilerinin mavi ağırlıklı görünümü sayesinde Sultan Ahmet Camii turistler tarafından “Blue Mosque” olarak adlandırılmıştır.
Sultan Ahmet Camii Bizans’ın ve İstanbul’un görkemli yapılarından Ayasofya ile karşılıklı olarak konumlandırılmıştır. Yıl içerisinde özellikle ramazan ayında milyonlarca ziyaretçi akınına uğrayan Sultan Ahmet Cami, tarihi yarımadanın simgelerinden olmuştur.
İstanbul’u Anadolu yakasından özellikle Kadıköy, Üsküdar tarafından izlerseniz görkemli yapısı ve ihtişamı ile Sultan Ahmet Camii sizleri tarihten günümüze anıları ile selamlayacaktır.

blue mosque

Sultan Ahmet Cami’ni ziyaret etmek isterseniz, Anadolu yakasından Eminönü vapuru ile Avrupa yakasına geçip ister yürüyerek isterseniz de Tramvay sayesinde kolayca ulaşabilirsiniz.
Avrupa yakasında ikamet edip Sultan Ahmet Cami’ni ziyarete gitmek niyetindeyseniz Eminönü’ne, Yenikapı’ya sahilden, Beyazıt’a giden tüm toplu taşıma araçları ile ulaşmanız mümkün.

Sultan Ahmet Cami namı diğer Blue Mosque’yi mutlaka ziyaret etmeli ve özellikle ramazan ayında taşıdığı farklı tadı ve maneviyatı ile ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Dualarınız şimdiden kabul olsun inşallah.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.