İstanbul’a İlk Adım Müzesi Panaroma İstanbul 1453

by İSTANBUL'DA GEZ !

panaroma 1453Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’in “İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordudur.” sözü ile başlayan serüvenin 1453 yılında Osmanlı Padişahı 2.Mehmed ile son bulan fethin tarihini yaşatan ve gelecek kuşaklara aktarmayı hedefleyen Panaroma 1453 Tarih Müzesi Topkapı-Edirnekapı’da ziyaretçilerini bekliyor.

Şehri fethettikten sonra “Fatih” ünvanı alan 2.Mehmed’in şehrin girilmez geçilemez denen Topkapı’dan  şehre girdiği yer, yıkılamaz denen surları yıktığı yere kurulu olan Panaroma 1453 Tarih Müzesi, solunda Edirnekapı surları, sağında Silivrikapı surları olmak üzere kuşatmanın en çetin geçen bölgesinde kuşatmanın kalbinde kurulmuş ve günümüz İstanbullusuna, günümüz insanına zorlu kuşatmayı, fethi birebir yaşamanızı hedeflemektedir.
38 Metrelik bir kubbe altında kurulu ve Türkiye’nin ilk panaromik,  Dünya’nın ilk Tam Panaromik Müzesi ünvanını taşımaktadır.
Müzede İstanbul’un ilk kuşatmaları, Fatih’in kuşatmasının bölümleri, ayrıntıları, şehrin düşüşü, fetih zamanında pahitaht’taki insanların bilgisi gibi bir çok bilgiye yer veriliyor.
Müzeye adını veren Tam Panaromik platform ise ziyaretçileri üst katta bekliyor. Alanda at kişnemeleri, Mehter Takımının marşları, 3 boyutlu resimler, dönemin topçu ustası Urban’ın yaptığı meşhur topları ve Osmanlı askerlerini görmeniz mümkün. Alana girince platform üzerinde kendinizi bir savaş meydanında gibi hissetmeniz için gereken görsel ve işitsel tüm gereklilikler yerine getirilmiş.
istanbul fethiİstanbul, tüm Dünya’nın yüzyıllardır gözünün kaldığı, fethetmek istediği en önemli şehri dersem kimse karşı çıkmaz sanırım. İslam Paygamberinin hadislerine konu olan bu güzel şehrin nasıl hangi şartlarda fethedildiğini görmek, o döneme göre imkansız olanı başaran Fatih ve askerlerinin başardığı mucizeyi yaşamak ve bir çağı bitirip yeni bir çağı başlatan bu önemli olaya tanık olmak için sizlere Panaroma 1453 Tarih müzesini tavsiye ediyorum.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.