pera palas taksim

Türkiye’nin İlk Lüks Oteli Pera Palas İstanbul’da

by İSTANBUL'DA GEZ !

pera palas taksimTürkiye ve İstanbul için bir çok ilki de bünyesinde bulunduran Pera Palas Hotel, Dünyaca Ünlü Orient  Express (Doğu Ekspresi) Paris – İstanbul seferlerini yapaya başladığı 1888 yılı İstanbul’unda Orient Express yolcusu Avrupalıların alışkın olduğu lüksü sağlayabilecek bir otel yoktu. Ve bu büyük bir eksikti artık.
Osmanlı Bankası ve İstanbul Arkeoloji Müzesinin mimarı olan Alexander Vallaury tarafından  1892-1895 yılları arasında yapılan 16’sı süit, 115 odası bulunan  Pera Palas Hotel, Saray dışında ilk elektirik verilen yapı, ilk elektrikli asansörü bulunan bina, Akan sıcak suyu olan ilk bina olarak tarihe de geçmeyi başarmıştı.

Tarih demişken Pera Palas Hotel günümüze kadar bir çok tarihi olaya ve tarihi kişiliğe de tanıklık etmeyi başardı. Cumhuriyetimizin İlanı, İstanbul’un İşgali, 1. ve 2. Dünya Savaşı ve Kurtuluş savaşına tanıklık ederken, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kral 8. Edvard, Agatha Christie, Kraliçe 2. Elizabeth, İsmet İnönü,  Alfred Hitchcock ve Pierre Loti gibi bir çok ünlü ve tarihte iz bırakan insanlara ev sahipliği yaptı.
pera palas

Odalarının çoğunluğu eşsiz Haliç manzarası olan Pera Palas Hotel’de  fitness salonu, kapalı yüzme havuzu, sauna ve buhar odası bulunuyor.

Pera Palas Hotel’e Müze Otel özelliğini kazandıran misafir ise Mustafa Kemal Atatürk’tür. Atatürk, savaşların dönüşünde cephenin yorgunluğunu evi gibi kullandığı Pera Palas’ta atarken bir çok üst düzey misafirini burada konuk etti ve devlet ile ilgili birçok kararı da yine bu otelde aldı.

Her zaman kullandığı 101 numaralı odası Atatürk’ün 100. yaş günü şerefine, Atatürk’ün özel eşyalarının da sergilendiği ve çok sevdiği renk olan Şafak Pembesi ağırlıklı dekore edildiği bir müze oda olarak 1981 yılında hizmete açıldı.
pera palas atatürk müzesi

Halen misafirlerine tarih kokan odalarında mis gibi bir uyku sağlayan Pera Palas Hotel, tarih kokan salonlarında ise düğün ve özel organizasyonlarına ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.