Türkiye’nin En Büyük Postanesi Sirkeci’de

by İSTANBUL'DA GEZ !

büyük postaneYapımına 1905 yılında Posta ve Telgraf Nezareti binası olarak başlanan Büyük Postane, Mimar Vedat Tek’in ilk eseri olup Türkiye’nin En Büyük Postanesidir.

1909 yılında yapımı tamamlanan Postane’ye 1930’lu yıllarda Yeni Postane olurken sonraları adı değiştirilerek Büyük Postane olarak günümüze kadar gelmiştir.  Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın ilk örnekleirnden olup, Cephe yontma taş ve mermerdir. Tuğlalarını Vedat Tek’in özel olarak tasarladığı sanılan Büyük Postane Ana girişi çok büyük bir salona açılır. Çatıya dek yükselen tavan, turuncu ve mavi renk ağırlıklı camlarla kaplıdır. 16. yy Osmanlı üslubunu benimseyen bir süsleme yapısı bulunan Büyük Postane’nin bir maketi de bugün Miniatürk açık hava müzesinde yer almaktadır.
büyük postane

Sirkeci’de cadde üzerinde yer alan Büyük Postane, Eminönü Yeni Cami (Valide Sultan Cami) ve Mısır Çarşısına çok yakın bir konumda olan Büyük Postane’nin giriş kapısında eski yazı ile “Posta  Telgraf Nezareti” yazılıdır.

Büyük Postane binası 1927-1936 yılları arasında İstanbul Radyo Evi olarak da hizmet etti ancak, 1958 yılında tamamen posta ve telgraf işlerinde kullanılmaya başlandı.
Bugün halen İstanbul Avrupa Yakası PTT Başmüdürlüğü olarak hizmet veren Büyük Postane giriş katında ise tam teşekküllü bir postane (Sirkeci PTT Merkezi) yer almaktadır.
ptt müzesi

Büyük Postane içerisinde Türkiye’nin iletişim ve telekomünikasyon tarihi hakkında bir de  müze bulunmaktadır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.