İstanbul Fotoğraf Müzesi Nerede ?

by İSTANBUL'DA GEZ !

İstanbul gibi her köşesi fotoğraf ve fotoğrafçılık için birbirinden güzel kareler barındıran bir şehirde, her gün akıllı telefonlardan, fotoğraf makinelerinden binlerce kare fotoğraf çekilirken bu karelerin sergilenebileceği bir İstanbul Fotoğraf Müzesi olduğunu biliyor muydunuz ?


İstanbul’da Fotoğraf Çekecek Yerler
istanbul-fotograf-muzesi başlığı altındaki yazılarımızın içinde yer alan Kız Kulesi, Galata Kulesi, Üsküdar gibi yazılarımızda bahsetmeye, deneyimlemeye fırsat bulamadığımız yüzlerce yer varken bu şehirde fotoğraf ve fotoğrafçılığın alacağı daha çok yol var.

İstanbul Fotoğraf Müzesi, 201o  yılında İstanbul’un Dünya Başkenti kapsamında projelendirilen, 2011 yılında Fatih Belediyesinin Kadırga Kültür Merkezini tahsisi ve Fotoğraf Dostları Derneğinin katkılarıyla ortaklaşa kurulan bir müzedir.

İstanbul Fotoğraf Müzesinde yer alan kütüphane, Türk ve Dünyada yayınlanmış bir çok basılı eserin birleştirilmesiyle oluşturulan, eserlerin korunmasını ve daha fazla insana ulaşmasını amaçlayan harika bir koleksiyona sahip. Araştırmacılar için de önemli bir kaynak olan koleksiyon Türk fotoğraf sanatının gelişimine önemli katkı sağlayacak elbette. İstanbul Fotoğraf Müzesi aynı zamanda harika bir fotoğraf arşivi, etkinlikleri ve yayınları ile özel bir merkez.

İstanbul Fotoğraf Müzesi koridorlarında 1826’da başlayan ilk fotoğraf serüveninden 2011’de İstanbul’a kazandırılan İstanbul Fotoğraf Müzesi’nin açılmasına kadar geçen süredeki tüm gelişmeleri bir zaman tünelindeymişçesine izlemek mümkün.

İstanbul Fotoğraf Müzesi bağışları kabul ederken, Tam bilet 3 TL, Grup bilet ücreti 2 TL ve indirimli (öğrenci) biletleri ise sadece 1 TL. Fotoğraf sanatına gereken değerin verilmesi ve fotoğraf sanatının ilerlemesini amaçlayan bu güzel müze mutlaka gezilmeli.

istanbuldagez.com olarak, İstanbul’da gezerken çektiğimiz binlerce fotoğrafın oluştuğu arşivin içinden güzel bir sergi biz de bir gün neden açmayalım diye düşünmeye başladık bile 🙂

İstanbul Fotoğraf Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

İstanbul Fotoğraf Müzesi
Şehsuvar Bey Mah. Kadırga Liman Cad.
No:60 Kadırga – Fatih/ İstanbul

0 212 458 88 42 – 43

E-Posta: [email protected]

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yazı Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız ?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.